Annons från epress
Annons epress

Vem blir ny kulturminister?

25 nov 2021 • 2 min

Onsdagens politiska turbulens är historisk, men biblioteken påverkas inte av att regeringens budget föll. Däremot väntar en ny kulturminister, sedan MP lämnade regeringen.

När Moderaternas, Sverigedemokraternas och Kristdemokraternas gemensamma budget röstades igenom i riksdagen på onsdagen föll regeringen och Magdalena Andersson som var på väg att bli landets första kvinnliga statsminister lämnade sin post bara timmar efter att hon hade valts och innan hon ens hade hunnit tillträda.

Viktor Wärnick, kulturpolitisk talesperson för Moderaterna.

Men skillnaden mellan regeringens budgetproposition och den som röstades igenom är inte jättestor. Åtminstone inte för biblioteken. Förlängningen på stärkta bibliotek och den (blygsamma) satsningen på skolbibliotek ligger kvar. ”De förslag som finns i budgetproppen gäller fortsatt och har klubbats av riksdagen i dag”, skriver Viktor Wärnick, kulturpolitisk talesperson för Moderaterna, i mejl till Biblioteksbladet.

När Stefan Löfven utsåg Amanda Lind (MP) till kulturminister 2019 beskrevs det som en skräll. Nu lämnar Miljöpartiet regeringen och en ny kulturminister behöver utses. Om Magdalena Andersson blir omvald som statsminister och bildar en socialdemokratisk enpartiregering är partiets kulturpolitiska talesperson Lawen Redar en möjlig kandidat. Hon har tidigare berättat för Biblioteksbladet att hon tycker att Socialdemokraterna bör ha posten som kulturminister.

Blir Lawen Redar ny kulturminister? Foto: Sveriges riksdag

I höstas lovade Amanda Lind att lägga fram en nationell biblioteksstrategi före årsskiftet. Trots utfästelsen finns det de som har tvivlat på att det skulle vara möjligt, men utsikterna ser om möjligt ännu mörkare ut för detta nu.

0 kommentarer

Senaste nytt

Nyheter

Biblioteket som blev en mångkulturell mötesplats

På det flerspråkiga biblioteket We Need Books hyllas mångkulturen. Biblioteket skapa ett ställe där alla är välkomna på samma villkor. "Här frågar vi inte om etnicitet, vi frågar bara om språk, så vi vet vilka böcker vi kan tipsa om."

16 jan 2026 • 4 min

Bokbuss i Aten står parkerad på ett torg med bakdörrarna öppna.
Nyheter

Biblioteksbuss ger plats för drömmar i grekiska flyktingläger

Många av välgörenhetsorganisationerna har lämnat de grekiska flyktinglägren. Men människor är fortfarande på flykt, inte sällan i och runt Aten där några organisationer vägrar ge upp, trots små resurser. Bland dem finns tre radikala bibliotek, som Biblioteksbladet berättar om i en serie artiklar. Först ut: ECHO Mobile Library.

14 jan 2026 • 6 min

Tre bilder bredvid varandra på Astrid Lindgren, Lars Trägårdh och August Strindberg.
Nyheter

Bred kritik mot förslaget om kulturkanon

De nationella minoriteterna är exkluderade, principen om armlängds avstånd är i fara, de kulturpolitiska målen nås inte. Förslaget om en kulturkanon får skarp kritik av bland andra KB och Svensk biblioteksförening.

8 jan 2026 • 2 min

Porträttbild på Ulrika Centerwall, doktor i biblioteks- och informationsvetenskap på Bibliotekshögskolan, samt en bakgrundsbild på ett läsande barn för att illustrera artikeln om skolbibliotek.
Nyheter

Hon forskar om lärare i biblioteket

Biblioteksforskaren Ulrika Centerwall forskar just nu om lärare som är ansvariga för biblioteket på sina skolor. En av hennes slutsatser är att kommuner har dålig koll på sina skolbibliotek.

7 jan 2026 • 2 min

Veronica Sarh Cech och Moa Stockstad
Nyheter

Kritik mot nya rutiner för Legimus

Den nya processen för Legimus ifrågasätts. Lång väntan för studenterna och orimliga krav på personalen anser kritikerna – och Svensk biblioteksförening och andra organisationer har begärt möte i Regeringskansliet för att framföra sina synpunkter. MTM svarar att ändringarna är önskade och kommer att ge större rättssäkerhet.

17 dec 2025 • 4 min