Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
4 maj 2022 • 3 min
Det är ont om böcker på ukrainska. Men liksom många bibliotek runt om i Sverige förbereder sig Tranströmerbiblioteket i Stockholm för att ta emot ukrainska flyktingar på flera sätt.
Rebecca Medici, Max Edenborg och Erik Olsson på Tranströmerbiblioteket förbereder verksamheten för den flyktingvåg som troligen väntar från Ukraina.
– Det är svårt att hitta böcker på ukrainska. Vi har några, men det finns inte så mycket, säger Erik Olsson, enhetschef på Tranströmerbiblioteket på Medborgarplatsen i Stockholm.
BTJ har noterat att efterfrågan på ukrainska böcker har ökat kraftigt och flera titlar sålde snabbt slut när kriget bröt ut. Förra veckan meddelade dock BTJ att nya barn- och ungdomsböcker snart kommer in, med hjälp av ukrainska förlag och samarbeten i Polen. På sikt ska BTJ även försöka få hit mer vuxenlitteratur på ukrainska.
– Det är svårt att hitta i hela Sverige. Vi får prioritera att ha trygga rum här, dit barn och vuxna kan komma, säger Erik Olsson.

Nu förbereder sig personalen för att ta emot de flyktingar som tvingas lämna Ukraina efter Rysslands anfall. Då är den ordinarie verksamheten viktig och mycket av förberedelserna handlar om att nå ut till flyktingarna när de har hunnit etablerat sig lite.
– Vi har inte märkt att det har kommit ukrainska flyktingar än. Men vi jobbar för att förbereda oss för att de kommer när de börjar få något av ett vanligt liv. Då finns vi här.
Information för delar av programverksamheten, som språkcafé och svenska med baby, har översatts till ukrainska. Till sommaren väntar de sig att fler ukrainska flyktingar kommer att hitta till biblioteken.
– Vi satsar på att fortsätta språkcaféerna under sommaren och inte pausa som vi brukar göra, säger Rebecca Medici, producent på Tranströmerbiblioteket.
– Och vi samarbetar med etableringscentret Welcome house för att nu ut. Där finns information på ukrainska nu.


Men biblioteken behövs inte bara för flyktingar när ett krig bryter ut. När Ryssland invaderade Ukraina blev det tydligt för personalen på Tranströmerbiblioteket att många av besökarna behövde en plats att mötas på och tala om det som skedde.
– Det är särskilt viktigt just nu, säger Max Edenborg, producent.
– Folk har behov av att prata, söker kunskap och vill träffas.
På kvällen samma dag som kriget bröt ut hölls poesikväll på biblioteket. Mycket av det som lästes upp handlade om rädsla och krig.
– Det var tydligt den kvällen att många hade behov av att träffas fysiskt, för att dela det som är jobbigt med någon, säger Max Edenborg.
Sedan kriget bröt ut har många också vänt sig till biblioteket med frågor om skyddsrum och krisberedskap. På liknande sätt märkte bibliotekspersonalen vid Medborgarplatsen av vilken funktion biblioteket hade under pandemin. Många vände sig till biblioteket som höll öppet, trots restriktionerna. Inte minst ungdomar som behövde någonstans att studera när skolorna var stängda.
– Vi märker av det som händer i samhället. En del av vår möjliga roll i totalförsvaret är att finnas här som ett tryggt rum, säger Erik Olsson.

För den som söker jobb kan det verka avlägset, men prognosen om arbetsmarknaden för bibliotekarier stämmer, skriver Johanna Alm Dahlin, utredningsansvarig på DIK.
19 feb 2026 • 3 min
Trots att biblioteken deras viktiga roll blir det allt svårare för Ukrainas bibliotekarier att utöva sitt yrke. ”Kvalificerade medarbetare lämnar sektorn och yrket åldras katastrofalt", skriver den ukrainska biblioteksföreningen i ett öppet brev till landets folkvalda.
18 feb 2026 • < 1 min
Många kvinnor vittnar om att Booktok-genren Dark Academia ger utrymme för styrka, värdighet och agens. Det handlar inte om eskapism, utan om att återta ett inre språk som ofta saknas i vardagen, skriver Vexa Nightbloom.
16 feb 2026 • < 1 min
Bibliotekarie beskrivs som ett framtidsyrke – men det finns inga jobb. Det skriver Leodan Rodrigues, som menar att friserade glädjesiffror sprids – inte minst från fackförbundet DIK.
13 feb 2026 • 2 min
Unn Edberg blir ny chef för Kungliga bibliotekets avdelning för insamling och metadata. Hon lämnar sitt uppdrag som vd för LO Mediehus och har tidigare varit vd för Vi Media.
12 feb 2026 • 2 min
Svensk biblioteksförening har träffat representanter för regeringen för att diskutera talbokstjänsten Legimus. Nu kräver man förändring och att det genomförs en oberoende utvärdering.
11 feb 2026 • 2 min
Karin Emanuelsson och Katarina Michnik har intervjuat studenter om hur de använder biblioteket på Göteborgs universitet. En slutsats är att det finns en koppling mellan tillgången till bibliotek i grundskolan och på gymnasiet, och hur väl universitetsbibliotekets resurser senare används.
10 feb 2026 • 5 min
Folkbiblioteken har avgörande roll för samhällets välmående och sociala sammanhållning. Det är slutsatsen i en kanadensisk studie. Rapporten slår också fast att biblioteken är något av det mest värdefulla en stad kan bidra med till lokalsamhället.
9 feb 2026 • < 1 min
Svensk biblioteksförening kraftsamlar mot utsatthet och diskriminering på bibliotek. Det är följden av en motion som röstades igenom vid årsmötet förra våren.
6 feb 2026 • 2 min
Enligt lagen om pliktexemplar av elektroniskt material ska myndigheter och vissa utgivare leverera elektroniskt material till KB. Hur gör man och vad ska man tänka på?
4 feb 2026 • 3 min
Biblioteksbladet.se var länge en av alla digitala publikationer som inte levererade sitt material till KB enligt lagen om e-plikt. Bristen är sedan några veckor åtgärdad.
3 feb 2026 • 2 min
Estetiska principer är centrala för bokinfluerarna på Tiktok. Kanske innebär det att synen på högt och lågt är på väg att luckras upp, skriver Sara Kärrholm, docent i litteraturvetenskap och lektor i förlags- och bokmarknadskunskap vid Lunds universitet.
2 feb 2026 • 7 min
0 kommentarer