Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
14 mar 2025 • 2 min
Magnus Johanssons krönika om att vara höger och bibliotekarie ledde till ovanligt många reaktioner. Vissa tyckte att det var Biblioteksbladets sämsta publicering på länge, andra tackade för inspelet.
Många reagerade på krönikan om hur det är att ha politiska sympatier till höger och jobba i biblioteksvärlden.
Magnus Johansson berättade om en känsla av att inte riktigt höra till och ibland känna sig som ”ett störande inslag i en i övrigt harmonisk helhet”. Han lyfte vikten av att prata om snedfördelningen i politiska sympatier bland bibliotekariekåren.
”Fint att ni tar upp sånt”, skriver en läsare som känner igen sig i krönikan.
”Som liberal kan jag vittna om att jag i början av min bibliotekskarriär kände mig ovälkommen i biblioteksvärlden vid så många tillfällen att jag allvarligt övervägde att söka mig till någon annan sektor med högre i tak”, skriver en annan.
Ytterligare en läsare välkomnar att Biblioteksbladet har en ”högertomte som krönikör”.
Och medan det finns en rad läsare som resonerar kring eventuell politisk snedfördelning i kåren och vad det kan innebära, finns det också många som är kritiska. ”Ett lågvattenmärke till publicering”, skriver någon. En annan ifrågasätter att ”en vit kränkt man” tillåts skriva krönika i Biblioteksbladet och en annan tycker att högerdominansen inom polisen och finanssektorn borde diskuteras. Ytterligare någon tycker att publiceringen påminner om det läsaren anser är en ängslighet hos public service för att bli stämplad som vänster.
De allra argaste läsarna skriver till och med att Biblioteksbladet är ”ett skämt till tidning” och att publiceringen är ”ett fatalt misslyckande”.
Magnus Johansson själv tycker inte det han skrev är särskilt kontroversiellt och betonar att han inte ifrågasätter någon annans rättigheter, inte begär några stora anpassningar och definitivt inte någon kvotering. En del av kritiken tycker han snarare stärker bilden av det han försökte förmedla.
I mejl kommenterar han kritiken:
”Som varande en vit heterosexuell man, i toppen av den föreställda hierarkin, ses det då förstås som väldigt förkastligt att jag beklagar mig offentligt. Rent av som ett hån mot alla vilka antas befinna sig under mig i hierarkin. Och om detta kan jag egentligen bara konstatera att jag inte på det minsta sätt delar denna världsbild, utan tror på en mycket mer komplex verklighet.”
Angående vikten av att ha en mångfald av åsikter bland bibliotekarier tycker han att ett professionellt förhållningssätt från personalens sida borde vara nog, men hävdar också att snedfördelningen av politiska sympatier har lett till en politisk slagsida i många biblioteks utbud.
Biblioteksbladets chefredaktör Thord Eriksson, som beställt krönikan av Magnus Johansson, säger att valet av skribent var självklart.
– Han är en av våra mest engagerade läsare och det var självklart att någon gång uppmuntra honom att ta steget från kommentarsfältet till spalterna. Att hans text väcker reaktioner är inte direkt förvånande. Jag förvånas mer över att somliga verkar tycka att publiceringen borde ha stoppats. Varför? Det är ju en krönika. En annan gång är det någon annan som skriver, utifrån helt andra perspektiv.
Biblioteksbladet har under de senaste åren haft två krönikörer per säsong. I höstas turades publicisten Jan Scherman och Miriam Nauri, chef för Karolinska institutets bibliotek, om. Den här säsongen varvas Magnus Johansson med skolbiblioteksutvecklaren Maria Schedvin.
Läs också ›› Maria Schedvin: ”Bra med nya lagkrav om skolbibliotek – men det räcker inte”
1 kommentarer
Många kvinnor vittnar om att Booktok-genren Dark Academia ger utrymme för styrka, värdighet och agens. Det handlar inte om eskapism, utan om att återta ett inre språk som ofta saknas i vardagen, skriver Vexa Nightbloom.
16 feb 2026 • < 1 min
Bibliotekarie beskrivs som ett framtidsyrke – men det finns inga jobb. Det skriver Leodan Rodrigues, som menar att friserade glädjesiffror sprids – inte minst från fackförbundet DIK.
13 feb 2026 • 2 min
Unn Edberg blir ny chef för Kungliga bibliotekets avdelning för insamling och metadata. Hon lämnar sitt uppdrag som vd för LO Mediehus och har tidigare varit vd för Vi Media.
12 feb 2026 • 2 min
Svensk biblioteksförening har träffat representanter för regeringen för att diskutera talbokstjänsten Legimus. Nu kräver man förändring och att det genomförs en oberoende utvärdering.
11 feb 2026 • 2 min
Karin Emanuelsson och Katarina Michnik har intervjuat studenter om hur de använder biblioteket på Göteborgs universitet. En slutsats är att det finns en koppling mellan tillgången till bibliotek i grundskolan och på gymnasiet, och hur väl universitetsbibliotekets resurser senare används.
10 feb 2026 • 5 min
Folkbiblioteken har avgörande roll för samhällets välmående och sociala sammanhållning. Det är slutsatsen i en kanadensisk studie. Rapporten slår också fast att biblioteken är något av det mest värdefulla en stad kan bidra med till lokalsamhället.
9 feb 2026 • < 1 min
Svensk biblioteksförening kraftsamlar mot utsatthet och diskriminering på bibliotek. Det är följden av en motion som röstades igenom vid årsmötet förra våren.
6 feb 2026 • 2 min
Enligt lagen om pliktexemplar av elektroniskt material ska myndigheter och vissa utgivare leverera elektroniskt material till KB. Hur gör man och vad ska man tänka på?
4 feb 2026 • 3 min
Biblioteksbladet.se var länge en av alla digitala publikationer som inte levererade sitt material till KB enligt lagen om e-plikt. Bristen är sedan några veckor åtgärdad.
3 feb 2026 • 2 min
Estetiska principer är centrala för bokinfluerarna på Tiktok. Kanske innebär det att synen på högt och lågt är på väg att luckras upp, skriver Sara Kärrholm, docent i litteraturvetenskap och lektor i förlags- och bokmarknadskunskap vid Lunds universitet.
2 feb 2026 • 7 min
Det är när vi står för våra ord som samtalet kan byggas vidare och tillit växa fram. "Anonymitet gör detta svårare och riskerar i längden att sänka den professionella nivån i diskussionerna", skriver Magdalena Ivarsson.
30 jan 2026 • 2 min
Kriget i Sudan slår inte bara sönder liv och hem, utan också kultur, kunskap och framtidstro. Agnes Kotka bestämde sig för att ta reda på tillståndet för landets bibliotek. Det här är hennes berättelse.
28 jan 2026 • 10 min
Eftersom åsiktsregistrering av arbetssökande inte är lagenligt kanske höjda löner vore ett sätt att göra yrket intressant för en bredare grupp?