Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
17 sep 2024 • 3 min
I en ansats att möta den demografiska utmaningen lånar Nyköpings stadsbibliotek ut smarta klockor och robotdammsugare. Det är ett av flera välfärdsbibliotek som har vuxit fram i landet för att underlätta för äldre att bo kvar hemma.
Renate Forsgren kommer gärna till Digidelcenter i Nyköping för att få digital hjälp av Marcus Göthberg.
– Jag behöver mycket hjälp. Jag är ett tämligen hopplöst fall, men viljan finns, säger Renate Forsgren och skrattar lite.
Hon är på besök på Digidelcenter på Nyköpings stadsbibliotek. Här kan den som behöver få hjälp med digitala frågor och sedan ett par veckor finns nya möjligheter att låna annat än böcker.
Här finns numera även robotdammsugare, digitala blodtrycksmätare, smarta klockor och surfplattor för utlåning till personer över 65 år. Det kallas välfärdsbiblioteket och är ett samarbete med socialtjänsten i Nyköping.

– Forskning visar att om man börjar använda tekniska hjälpmedel tidigt, så blir det lättare senare i livet om man drabbas av kognitiv svikt. Då blir man inte lika teknikfientlig, säger Marcus Göthberg, som arbetar med Digitala hjälpen på biblioteket och numera även välfärdsbiblioteket.
Det är en ny satsning i Nyköping och hittills har han lånat ut robotdammsugare, en aktivitetsklocka, en surfplatta och hörlurar till tv:n.
Välfärdsbibliotek finns sedan tidigare i ett fåtal kommuner men kan bli vanligare i takt med att befolkningen blir äldre. I Nyköping kom idén från socialtjänsten och Linda Svensk, strateg som arbetar med omställningen till nära vård.
– Vi måste bli bättre på att jobba förebyggande så att vi klarar oss hemma längre med ett gott liv. Den demografiska utvecklingen vi har med fler äldre gör att det är svårt att bemanna äldreomsorgen och man har sett att vi måste göra något. Det är en ganska stor omställning som sker i hela Sverige.
Under det senaste decenniet har regeringen satsat över en miljard kronor på välfärdsteknik för att underlätta för att öka tryggheten för äldre som på så sätt kan bo kvar hemma längre och kanske klara sig längre utan hemtjänst.
På Nyköpings stadsbibliotek kan personer över 65 numera bland annat låna en elkontakt som gör att lampan tänds automatiskt när de till exempelvis stiger upp på natten. Fallolyckor är vanliga bland äldre och automatiskt ljus skulle kunna förhindra olyckor. Om man tycker om den tekniska prylen kan man gå och köpa en sådan.
– Jag tror verkligen att steget till att köpa blir kortare om man har fått testa och ser att det fungerar. Så slipper man lägga ut flera tusen kronor innan man har sett att det blir bra, säger Linda Svensk.
För att öka äldres tillgång till välfärdsteknik har välfärdsbibliotek vuxit fram i ett tiotal kommuner i landet. Det finns också ett nationellt nätverk för välfärdsbibliotek som har startats av forskare vid Högskolan i Borås.

I Nyköping är det socialtjänsten, Division social omsorg, som står för inköpen av tekniken, och biblioteket, som redan har ett utlåningssystem, som står för att låna ut prylarna.
– Det är jättekul att få ett samarbete mellan Division social omsorg och biblioteket, säger Linda Svensk.
Inför satsningen ringde hon runt till andra välfärdsbibliotek i landet och fick rådet att samarbeta direkt med biblioteket. Digidelcentret bistår med digital hjälp två gånger i veckan.
– Det här är en plats som många kommer till. Och eftersom vi har ett Digitdelcenter här så passar det bra för att låna ut även andra produkter. Och vi har ju redan ett utlåningssystem, säger Marcus Göthberg.
Är utlåning av andra produkter än böcker en del av framtiden för biblioteken?
– Det kan väl vara ett bra komplement.
Linda Svensk kan också tänka sig en breddning av produkter att låna ut från biblioteket, om man går vidare från grundidén som i dagsläget handlar om att underlätta för äldre att bo kvar hemma.
– Om man lättar på syftet finns det ganska mycket man skulle kunna låna ut. Ett exempel är tidshjälpmedel till barn med NPF-diagnos som behöver struktur på vardagen. Det skulle man också kunna låna ut.
Läs också ››
Forskningsprojektet välfärdsbibblan lyfts upp på ansedd 100-lista ››
Måste det finnas böcker på ett bibliotek? ››

Svensk biblioteksförenings utmärkelser delades ut förra veckan. Ceremonin i Stockholm leddes av Eva Gustafsson från Umeå stadsbibliotek. Här är pristagarna.
18 nov 2025 • 2 min
Från 2029 blir Biblioteksdagarna digitala vartannat år. Ett skäl är möjligheten till större delaktighet.
14 nov 2025 • < 1 min
Raymundo Vázquez och Jonna Jonsson har tagits in för att höja AI-kompetensen i Jämtland-Härjedalen. "De som är kritiska till AI tjänar på att utbildas i ämnet för att de får hjälp att kunna känna sig mer skyddade eller säkrare i den här digitala eran."
13 nov 2025 • 2 min
Svensk biblioteksförenings utmärkelser har delats ut. I år var det dock bara åtta pristagare eftersom Collijnpriset är under utvärdering.
12 nov 2025 • 2 min
Bibliotekschefen Agnes Kotka skrev i Biblioteksbladet om sin resa till Västbanken och östra Jerusalem. Hennes berättelse har fått mycket uppmärksamhet.
10 nov 2025 • 2 min
Daniel Forsman tar över som chef för Riksarkivet efter Karin Åström Iko. Han har varit chef för Stockholms stadsbibliotek sedan 2018 och var innan dess chef för biblioteket på Chalmers i Göteborg.
6 nov 2025 • 2 min
Att räkna tjänster på skolornas bibliotek räcker inte, verksamheten måste också planeras, följas upp och utvecklas så att att det gynnar elevers lärande, skriver Anette Widenberg Helgesson. "För att det ska bli verklighet krävs stöd, särskilt för små kommuner med begränsade resurser."
6 nov 2025 • 2 min
Idag släpps ”Stockholmsdeklarationen”, ett upprop om att stoppa oseriös och för biblioteken kostsam publicering av vetenskap. ”Vi hoppas att det ska reformera publiceringssystemet”, säger Dan Larhammar, en av initiativtagarna.
5 nov 2025 • 3 min
Skolinspektionens generaldirektör Marie Axelsson befarar tolkningssvårigheter. "Vi kommer att se olika varianter på hur man som skolhuvudman har sett till att följa skollagens krav."
4 nov 2025 • 2 min
Den fysiska informationsdisken är viktig, visar en undersökning på Göteborgs universitetsbibliotek. Studenterna vill ha personlig service och mänsklig kontakt.
3 nov 2025 • 2 min
Ord står mot ord i Norrköping. Vilka elever får egentligen låna boken "Gender Queer" på Hagaskolan? Alla, eller bara eleverna på högstadiet?
31 okt 2025 • 4 min
Resurserna för folkbibliotek och studieförbund har länge urholkats, visar en ny rapport. Staten måste gå in med pengar igen, anser Svensk biblioteksförenings generalsekreterare Silvia Ernhagen.
29 okt 2025 • 2 min
0 kommentarer