JO avskriver alla anmälningar om stängda bibliotek

11 feb 2021 • < 1 min

De sju JO-anmälningar som riktade sig mot kommuner har avskrivits. Nu har JO beslutat att inte heller gå vidare med den åttonde anmälan.

Totalt åtta anmälningar om stängda bibliotek skickades till JO sedan det stod klart att regeringen drog tillbaka rekommendationen att alla bibliotek skulle stängas eftersom det strider mot bibliotekslagen. Anmälningar kom från Stockholm, Uppsala, Örebro, Gotland, Sigtuna och Malmö.

I sju anmälningar var det en kommun som anmäldes. En anmälan riktade sig mot Folkhälsomyndigheten och regeringen.

JO har beslutat att inte utreda någon av de sju anmälningar mot kommuner vidare. Den främsta orsaken handlar om att kommunernas beslut kan överklagas och frågan därmed prövas i förvaltningsdomstolen.

– Normalt sett prövar inte JO saker som kan bli föremål för domstolsprövning. Därför har vi landat i att för närvarande inte ta någon ytterligare åtgärd, säger Helena Tyni, handläggare på JO.

Nu har JO beslutat av avskriva även den anmälan som riktar sig mot Folkhälsomyndigheten och regeringen. ”Det som du har anfört ger inte tillräcklig anledning till någon åtgärd från JO:s sida. Jag kommer därför inte att utreda din anmälan”, skriver Cecilia Nordenfelt, ställföretradande justitieombudsman, som svar till person som skickade in anmälan.

I två kommuner har beslutet att stänga biblioteken överklagats och ska prövas i förvaltningsdomstolen. Det gäller beslut fattade av dels Sölvesborgs kommun och dels Karlstads kommun.

0 kommentarer

Senaste nytt

BOKMÄSSAN 2023
Nyheter

Så kan biblioteken använda digital teknik

Immersiva medier och VR, är det något för bibliotek att hålla på med? Kan det till och med vara läsfrämjande? Det menar i alla fall Linda Sävhammar från Biblioteksutveckling Östergötland.

28 sep 2023 • 4 min

Nyheter

Konstnärlig frihet ska garantera armlängds avstånd

Skolbiblioteken lyfts som särskilt viktiga i Mats Svegfors förslag om hur kommunerna ska bli mer delaktiga i kulturpolitiken. Och för att garantera armlängds avstånd ska kommunerna, för att kunna dela ut pengar, skriva under på att de respekterar den konstnärliga friheten.

27 sep 2023 • < 1 min

Krönika

AI-frågor till biblioteken

Vad händer med upphovsrätten när ett verk har skapats av artificiell intelligens? Ska AI-genererade verk omfattas av pliktlagstiftningen och aktivt samlas in av nationalbiblioteken? AI ställer biblioteken inför ett antal fundamentala och rent existentiella frågeställningar, skriver Lars Ilshammar.

25 sep 2023 • 2 min

Nyheter

Dyrare att boka författarframträdanden

Författares bokprat blir dyrare när Sveriges författarförbund höjer sin arvodesrekommendation med tusen kronor. ”Författarna måste kunna leva på sitt arbete", säger förbundets ordförande Grethe Rottböll som inte oroar sig över hur höjningen tas emot av biblioteken.

22 sep 2023 • 2 min