Annons
Annons ePress

MTM inför ny process för Legimus

12 dec 2025 • 3 min

MTM har utrett kraven för att få ett konto i Legimus. Slutsatsen är att det inte ska krävas något intyg. I januari införs istället ett nytt ansökningsformulär.

Myndigheten för tillgängliga medier, MTM, har kommit fram till att ett intygskrav för Legimus inte kan motiveras. De konstaterar att även om ett intyg kan ha juridiska fördelar skulle ett krav innebära en stor belastning för läsare och bibliotek, men också för myndigheten och de yrkespersoner som ska utfärda intygen. Dessutom bedöms integritetsriskerna kvarstå och kostnaderna skulle bli höga.

Försäljningen av kurslitteratur har minskat drastiskt de senaste åren och Stefan Persson, ordförande för Läromedelsföretagen och vd för förlaget Studentlitteratur, har i sin ordföranderoll varit kritisk mot MTM. Han har sagt att Legimus är ett hot mot svensk kurslitteratur. Nu tolkar han den nya utredningen som att MTM egentligen bedömer att det mest rättssäkra och likvärdiga systemet för att bara de grupper som har rätt att få tillgång till Legimus ska få det, är just ett intyg.

– Det gäller de personer som har en funktionsnedsättning som leder till en läsnedsättning och vi har redan ett sådant system på universiteten, när det gäller pedagogiskt stöd och anpassning, säger Stefan Persson.

Han konstaterar att det har varit stor skillnad tidigare mellan olika lärosäten när det kommer till hur lätt eller svårt det har varit att få tillgång till Legimus. Han drar slutsatsen att MTM av ekonomiska skäl väljer att använda sig av ett annat system än intyg.

– Nu är det upp till MTM att se till att det nya systemet fungerar som lagstiftaren har tänkt sig och att bara de som har en funktionsnedsättning som leder till en läsnedsättning, får tillgång till Legimus. Ur vår synvinkel innebär det att de stora grupper som tidigare har fått tillgång bör minska i antal. Det är inte rimligt att mellan 10 och 25 procent av universitetsstudenterna på vissa högskolor är funktionsnedsatta, menar Stefan Persson och lägger till att det är viktigt att bevaka att MTM efterlever sitt nya system.

Han ser en uppenbar risk, om inte så sker, att läromedelsförlagen annars måste fortsätta att dra ner på sin utgivning av kurslitteratur. Enligt honom har utgivningen halverats, på ett ungefär, sedan pandemin. Stefan Persson anser att en mer begränsad utgivning av svenskspråkig, anpassad kurslitteratur, i första läget skulle drabba studenter och lärare på lärosätena.

– Men jag tycker att staten har tagit sitt ansvar. Man gav MTM olika uppdrag och jag tycker att MTM har svarat väl på de flesta av punkterna. Det är bara den här punkten med intyg som jag är besviken på, poängterar Stefan Persson.

Jannica Hedlund, chef för enheten Omvärld och samverkan, på MTM, konstaterar i ett mejl till Biblioteksbladet att den nya ansökningsprocessen är en av de åtgärder som MTM lade fram i juni i år, i återrapporteringen av regeringsuppdraget. Hon menar att den nya processen leder till en tydligare ansvarsfördelning mellan MTM och biblioteken när det gäller beslut om vem som får tillgång till tjänsten.

– Genom den nya processen möter studenten precis som tidigare en bibliotekarie vid sitt lärosätesbibliotek. Det som är nytt är att samtalet om studentens behov utgår från ett standardiserat formulär i MTM:s biblioteksportal. Bibliotekarien fyller i formuläret och ger ett utlåtande om de anser att studenten uppfyller de krav som finns för att få tillgång till Legimus. MTM gör en samlad bedömning och fattar beslut, förklarar Jannica Hedlund.

Vid lärosätesbiblioteken börjar den nya processen användas i januari. MTM planerar att införa den för skolbiblioteken våren 2027, och för folkbibliotek och övriga bibliotek våren 2028.

– Jag måste ju utgå från att MTM vet vad de gör, att de anser att de kan garantera att bara de studenter som har en funktionsnedsättning som leder till läsnedsättning, kan få tillgång till Legimus, och att MTM därmed inte bryter mot lagstiftningen, säger Stefan Persson.

Han backar bandet till januari 2024 då Läromedelsföretagen kontaktade MTM i ärendet, då nedgången i kurslitteraturförsäljningen var tvåsiffrig varje år. Nedgången har sedan dess bromsats. Stefan Persson menar att det bland annat beror på att MTM har skärpt sina regler.

2 kommentarer

  1. Bibliotekarier är inte specialpedagoger eller logopeder. Att bibliotekarier ska ge utlåtande om en students eventuella funktionsnedsättning och behov av Legimus leder till en mycket märklig situation. Samtalet leder inte heller till att studenten ges tillgång till Legimus, utan studenten behöver sedan invänta MTM:s beslut. Det blir alltså mer än ett ”bedömningstillfälle”. Ett intyg utfärdat av kunnig personal är att föredra.

  2. Det här kommer slå hårt på de som redan på grund av sin funktionsnedsättning har svårt med studierna. I början av terminen blir det ett stor topp med ansökningar universitetsbibliotekarierna behöver hantera, sedan behöver studenten vänta på mtms bedömning medan kurserna redan börjat. Har man rätt till anpassat stöd borde det gälla hela studietiden.

Vad tycker du?

BIBLIOTEKSBLADETS POLICY FÖR KOMMENTARER

Som gäst på Biblioteksbladets webbplats är du välkommen att kommentera och diskutera. Vi förväntar oss att tonen i kommentarerna är respektfull och att de håller sig till ämnet.

Vi raderar kommentarer som innehåller grovt språk, rasism, sexism, trakasserier, personliga påhopp, förtal, skvaller och lögner liksom ogrundade spekulationer om enskilda eller särskilda folkgrupper, samt kommentarer som inte håller sig till ämnet. Detsamma gäller länkar till ovanstående. Den som gör ett inlägg som strider mot gällande lagar kan personligen bli ansvarig för detta.

Vill du komma i kontakt med redaktionen direkt går det också bra att e-posta till redaktion@biblioteksbladet.se.


Senaste nytt

Debatt

"Vad bibblan behöver är pengar"

I USA leder påtryckningar från politiker till utrensning av böcker på bibliotek – och samma tendens finns i Sverige. Men är det verkligen det största hotet mot biblioteken? frågar sig frilansskribenten Egil Sturk.

10 dec 2025 • 2 min

Porträttbild på Martin Gelin mot en illustrerad bakrund på mobiler och appar, likes och andra digitala symboler.
Reportage

Närmar vi oss slutet av det skrivna ordets dominans?

Mer än två miljarder använder Tiktok världen över. Betyder appens världsherravälde början på slutet för litteraturen och det skrivna ordet? Eller har den tvärtom blivit en öppning för miljontals unga att upptäcka nya böcker? Martin Gelin reder ut kontroverserna kring världens största sociala plattform.

9 dec 2025 • 11 min

Porträtt på Silvia Ernhagen, generalsekreterare i Svensk biblioteksförening
Krönika

Valet 2026: ”Biblioteken är en demokratifråga”

”Jag hoppas att politikerna inser betydelsen av starka och välfinansierade bibliotek i ett demokratiskt samhälle. Därför planerar vi möten i landet för att påverka lokalt och nationellt”, skriver Silvia Ernhagen, Svensk biblioteksförenings generalsekreterare.

5 dec 2025 • 2 min