Anna Troberg blir DIK:s nya ordförande
23 mar 2017 • 2 min
I dag blev det klart att Anna Troberg blir fackförbundet DIK:s nya förbundsordförande. Hon kommer närmast från Wikimedia och har en bakgrund inom Piratpariet. Nu vill hon att DIK ska börja fokusera mer på skolbiblioteken.


Efter en digital extrakongress kom i dag beskedet att Anna Troberg tar över ordförandeposten.
– Det är jätteroligt, ohyggligt spännande och lite läskigt eftersom det läggs stor tyngd på uppdraget. Men jag har bra stöd med mig och kommer inte att axla det här ansvaret ensam, säger Anna Troberg.
Hon menar att vi lever i en tid där kompetensen hos DIK:s medlemmar verkligen behövs, och det är en av anledningarna till att hon ställde upp som ordförandekandidat.
– Det finns krafter som vill förvanska historien och förändra fakta. I den offentliga debatten handlar det mycket om att den som pratar högst får mest uppmärksamhet. Det är farligt. DIK:s medlemmar är en motkraft till det här.
En hjärtefråga är skolbibliotekarien och deras roll när det kommer till källkritik.
– De har en fantastisk viktig funktion här. Ju större våra informationsflöden är desto större är behovet att ha en guide, speciellt för barn och ungdomar, säger Troberg som vill se ordentliga skolbibliotek på alla skolor i landet.
Dessutom vill hon lyfta frågan kring stök på bibliotek.
– Det är en stor diskussion vi behöver ta. Det är inte bibliotekens fel att det är stökigt på bibliotek, utan det är bara ett symtom på något annat som behöver hanteras i samhället, det måste vi ta ett större grepp om och titta på.
Anna Troberg jobbar i dag som verksamhetschef på Wikimedia Sverige och har tidigare varit partiledare för Piratpartiet och även bokförlagschef.
– Inom politiken har jag jobbat mycket med e-böcker och bibliotek eftersom det är ett problem att e-böckerna är så pass dyra. Jag vill här försöka hitta en lösning så att biblioteken kan utföra sitt uppdrag bättre.
Fackförbundet DIK har 20 000 medlemmar som jobbar på bland annat bibliotek, arkiv, museum och kommunikationsavdelningar.
Läs mer:
http://biblioteksbladet.test/diks-ordforande-attila-rostovanyi-slutar/
Senaste nytt

Snart dags att söka Stärkta bibliotek – för sista gången
Alla landets kommuner har någon gång sökt bidrag från Stärkta bibliotek. När det snart är dags att söka igen är det för sista gången. Men nya stöd ska utredas.
27 jan 2023 • 2 min

Ny uppgörelse i Sölvesborg
Sölvesborgs kommunledning har slutit ännu en uppgörelse med chefen för biblioteket. Denna gång är det Anders Nylander som avslutar sin anställning.
26 jan 2023 • 2 min

Avhopp från Gates-finansierad Ifla-stiftelse
Beslut om framtid och ledning har fått tidigare Ifla-ordföranden Christine Mackenzie att lämna styrelsen för stiftelsen SIGL. Samtidigt pågår samtal med SIGL:s generalsekreterare Gerald Leitner, som sparkats från samma position inom Ifla, om en ny roll som rådgivare.
26 jan 2023 • 2 min
Högre arbetslöshet bland utrikesfödda bibliotekarier
Arbetslösheten är fyra gånger så hög bland bibliotekarier som är födda i utlandet än bland inrikesfödda. Det visar en granskning från Magasin K.
25 jan 2023 • < 1 min

Populärt låna elmätare i söder
Elmätare har funnits i många år på flera av landets folkbibliotek, men det är först under senaste året som låntagarna har fått upp ögonen för dem. Åtminstone i södra delarna av landet.
24 jan 2023 • 3 min

Romskt resursbibliotek placeras i Malmö
Det blir Biblioteken i Malmö som får uppdraget att vara värd för resursbiblioteket för romani chib.
20 jan 2023 • < 1 min

Besked om skolbibliotek uteblev
Vikten av läsning lyftes på skolministerns och utbildningsministerns pressträff på fredagen. Men ingen nämnde skolbiblioteken.
20 jan 2023 • < 1 min

Tror på effekt av tillträdesförbudet
I sin bok Stök på bibliotek konstaterar Gunnar Rensfeldt att varken stöket eller varianter av tillträdesförbud är något nytt. Han tror att lagen om tillträdesförbud kommer att göra skillnad.
19 jan 2023 • 4 min

Små bibliotek för alla – en rörelse över hela världen
Små bibliotekslådor, Little Free Library, är en läsfrämjande rörelse som har spridit sig över världen. Målet är att få fler barn och unga att läsa.
18 jan 2023 • < 1 min

Debatt om anmälningsplikt, armlängds avstånd och hat och hot
Bibliotek ska vara tillgängliga för alla – men skuggsamhället måste bekämpas, skriver kulturminister Parisa Liljestrand i sitt svar på Lawen Redars två interpellationer som nu debatteras i riksdagen. ”Vilka undantag som ska finnas från anmälningsplikten behöver utredas närmare.”
17 jan 2023 • < 1 min

Bibliotekarie i topp tio bland unga tjejers önskan om yrke
Att jobba som bibliotekarie må inte vara den största drömmen bland ungdomar, men en färsk rapport visar att yrket finns med på topp tio när unga kvinnor listar vad de kan tänka sig jobba med. Intresset är mindre bland unga män.
17 jan 2023 • 1 min

Tisdag i riksdagen med debatt om bibliotek
Kan bibliotek fortsätta vara en plats för alla om Tidöavtalets anmälningsplikt av papperslösa drivs igenom? Hur ska hat och hot mot bibliotekspersonal motverkas? I morgon, tisdag kommer frågorna att debatteras i riksdagen.
16 jan 2023 • < 1 min
0 kommentarer