Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
14 feb 2017 • < 1 min
Bokcirklar.se har hotats av nedläggning men från och med 1 mars tar Kultur i Väst och några andra aktörer över. Nu satsar man bland annat på att få igång större engagemang på kommunbiblioteken.
Sajten Bokcirklar.se startades 2007 och har sedan 2010 drivits av Sveriges länsbibliotek med stöd från Statens kulturråd. Men i höstas beslutade Bokcirklars styrgrupp att lägga ner webbplatsen eftersom man inte fick nya medel.
– Då började användarna att höra av sig. Det visade sig att många ville ha kvar Bokcirklar. Sajten har varit bibliotekens och allmänhetens chans att diskutera fritt utan att behöva sociala medier som exempelvis Facebook. En helt icke-kommersiell plattform, säger Gunnar Südow som varit med i styrgruppen sedan 2010 och även är litteraturkonsulent på Kultur i Väst.
Från och med 1 mars tar Kultur i Väst över driften av sajten. Det redaktionella delen ansvarar Göteborgs stadsbibliotek, Regionbibliotek Halland och Litteraturbanken för. Men man välkomnar att fler engagerar sig.
Idag har sajten drygt 2400 medlemmar och cirka 240 cirklar är igång.
Till en början kommer inga större förändringar att ske på Bokcirklar.se.
– Men framöver vill vi få igång mer verksamhet på de stora kommunbiblioteken, fler som engagerar sig och som står för läsecirklar både i biblioteken och digitalt. Och sen att det blir synergieffekter av läsfrämjande – du får ett boktips från Boktips.net, lyssnar på inledningen på Bokpuffen.se, du läser den digitalt i Litteraturbanken.se och cirklar om den på Bokcirklar.se.
Det är bättre och billigare att rädda böcker och annat tryckt material om det görs direkt efter en översvämning eller annan naturkatastrof. Därför bygger Tyskland just nu en flotta av ambulanser för böcker och arkivmaterial.
17 jan 2025 • 4 min
Bibliotek är bra på beredskap, men kan bli bättre. En kurs ska göra Sverige än mer redo för både kris och krig.
16 jan 2025 • 2 min
Bibliotek är viktiga resurser under brandkatastrofen i Kalifornien, slår den amerikanska biblioteksföreningen fast. ”Tillsammans kan vi stärka våra samhällens motståndskraft.”
14 jan 2025 • 2 min
Minst fyra bibliotek i norra Stockholm har under årets första dagar använts som täckmantel för att bedragare ska komma åt bankuppgifter och i nästa steg pengar. Sex polisanmälningar har hittills gjorts.
13 jan 2025 • 4 min
Den danska motsvarigheten till Nationalencyklopedin, Lex, upphör med annonsering i sociala medier. Valet att i stället gynna traditionella medier beskrivs som en investering i demokrati och ett upplyst samhälle.
13 jan 2025 • 2 min
I maj 2015 väckte skribenten Paulina Neuding debatt om hot och stök på bibliotek. I en ny artikel framställer hon problemen som bestående – men har behövt gräva djupt för att hitta sina bästa exempel.
11 jan 2025 • 3 min
Nödvändiga grundlagsändringar gör att införandet av tillgänglighetsdirektivet försenas för e-böcker. Branschens aktörer är nöjda över beskedet.
9 jan 2025 • 2 min
EU:s tillgänglighetsdirektiv ska börja gälla i sommar. Men nödvändiga grundlagsändringar gör att införandet när det gäller e-böcker måste skjutas på framtiden, enligt en utredning som lades fram på tisdagen.
7 jan 2025 • < 1 min
Doktoranden Camilla Lindelöw trodde att forskare redan arbetade mycket med text- och datautvinning, TDM, från upphovsrättskyddat material och att det fanns processer för det. Men så är det inte. ”Jag skulle önska att lärosätesbiblioteken uppmärksammade detta i sina förhandlingar genom krav på förlagen.”
7 jan 2025 • 5 min
En tillbakablick på året som gått visar att de biblioteksfrågor som dominerade handlade om skolbibliotek, ekonomi, anmälningsplikt och läshjälp för studenter. God jul önskar Biblioteksbladet!
20 dec 2024 • 6 min
Mitt i en turbulent tid står biblioteken starka för utbyte av idéer, berättelser och fakta. Vårt förtroende i samhället ökar – nu gäller det att förvalta det, skriver Miriam Nauri i en julkrönika.
19 dec 2024 • 2 min
På Södertörns högskola har 26 procent av studenterna tillgång till talbokstjänsten Legimus. Bibliotekschefen Lotta Janson är trygg med att behoven bedöms tillräckligt noggrant.
19 dec 2024 • 3 min
0 kommentarer