Undersökte jobbannonser: "De bara lånar formuleringar av varandra"
18 aug 2025 • 2 min
Bibliotekarien Tanja Appelberg har skrivit en magisteruppsats om platsannonser för skolbibliotekarier. Hon är förvånad över hur ogenomtänkta många är.

Bibliotekarien Tanja Appelberg har undersökt kvaliteten på platsannonser för skolbibliotekarier. "Skolledare glömmer bort skolbibliotekariens perspektiv."
Den 1 juli genomfördes ändringen av skollagen gällande skolbibliotek och deras bemanning. Nu ska skolornas huvudmän sträva efter att i första hand anställa personal till skolbiblioteket som har en examen i biblioteks- och informationsvetenskap. Så tajmingen var god när Tanja Appelberg bestämde sig för att i sin magisteruppsats titta närmare på de annonser där skolor söker efter skolbibliotekarier. De två frågor hon ställer i uppsatsen är: Vad erbjuder arbetsgivarna i sina platsannonser när de söker fackutbildade skolbibliotekarier? Och: Vad attraherar presumtiva skolbibliotekarier i platsannonserna?
– Jag gick igenom alla annonser från 2024 och vid en första anblick såg de okej ut. Men sedan blev det tydligt att de bara lånar formuleringar av varandra. Många annonser ser nästan identiska ut. Så jag började fundera: Hur genomtänkta är de här annonserna?
Tanja Appelberg konstaterar att det pratas mycket om vad det kostar att anställa skolbibliotekarier, att skolorna kanske inte har råd. Men hon menar att konsekvensen av dåligt utförda annonser blir att rekryteringen inte blir särskilt träffsäker.
– Det kostar att rekrytera och det kostar att rekrytera fel personal. Det kostar att rekrytera personal som inte blir kvar eller som kanske inte har rätt förväntningar på tjänsten. Så tänker man inte till redan i det första steget så tillkommer en massa dolda kostnader som kanske inte syns i budgeten, säger Tanja Appelberg.
Förutom att gå igenom jobbannonser genomförde hon också en enkätstudie bland studenter från fem olika lärosäten som befann sig i slutet av sina utbildningar. De fick svara på frågor om platsannonser och vad som är viktigt för dem när de söker jobb.
– Deras svar, och min uppsats, säger egentligen ganska självklara saker som är forskade på sedan innan. Det gäller förstås inte bara på skolbibliotek, men det handlar om att man som arbetstagare behöver känna sig kompetent, behöver känna samhörighet, menar Tanja Appelberg och fortsätter:
– Många skolbibliotekarier är ensamma i sina roller och då måste man kompensera för det som arbetsgivare och de måste också ha förståelse för det när de rekryterar från en arbetsgrupp som de kanske inte har rekryterat från tidigare. När det gäller annonserna tror jag att det handlar om att skolledare glömmer bort skolbibliotekariens perspektiv, att man behöver tillsätta en tjänst och så klipper man och klistrar lite ur andra annonser och så ser det bra ut vid en första anblick. Men vet man inte vad man egentligen är ute efter så är det bara en grogrund för missförstånd och besvikelse.
Tanja Appelberg menar att hon har kunnat ta ut svängarna på ett annat sätt eftersom uppsatsen är skriven i ämnet kvalitetsledning och inte i biblioteksvetenskap.
– Det har varit kul och utmanande, men tanken är att jag ska fortsätta jobba på bibliotek. Studierna har jag sett som kompetensutveckling vid sidan av, poängterar Tanja Appelberg.
Senaste nytt

Those of you heading to Astana: ask the IFLA people what they’re thinking
Next week, the library sector’s annual world congress will be held in Kazakhstan. Here’s a question the Swedish participants might want to put to the organizer, IFLA.
18 aug 2025 • 2 min

Ny rapport: Utveckling kräver bättre statistik
Dagens biblioteksstatistik behöver utvecklas, anser Regionbibliotek Stockholm i en ny rapport. ”Allvarlig systembrist.”
15 aug 2025 • 2 min

”En möjlighet att möta och stötta kollegor i regionen”
På måndag inleds bibliotekssektorns världskongress Wlic i Kazakstan, ett land med starkt begränsad yttrandefrihet. Hur tänker svenska deltagare kring sin närvaro? Och vad hoppas de få med sig därifrån?
14 aug 2025 • 4 min

Ryssland informationskrig riktas redan mot oss
Medie- och informationskunnighet (MIK) är avgörande för att kunna möta hoten. Det skriver Carl Heath, seniorforskare vid Rise.
14 aug 2025 • 7 min

Ni som ska till Astana: fråga hur Ifla-folket tänker
Nästa vecka arrangeras bibliotekssektorns årliga världskongress i Kazakstan. Här är en fråga de svenska deltagarna gärna får ställa till arrangören Ifla.
12 aug 2025 • 2 min

Finansiera hållbara förbättringar med Santander
Att förbättra ditt hem kan vara ett bra sätt att höja boendekvaliteten och försöka öka värdet på din bostad. På Santander tycker vi att alla ska ha möjlighet att göra hållbara förbättringar som gör ditt hem mer energieffektivt och framtidssäkert. Genom ett privatlån hos Santander kan du få tillgång till kapital för att genomföra de förändringar du behöver för att sänka dina energiutgifter och förbereda ditt hem för framtiden.
8 aug 2025 • 2 min

Är bibliotekarier lika självkritiska som journalister?
Svenska mediers bevakning av Gaza är bra – ändå undertecknade jag uppropet om "undermålig" journalistik. Hur tänkte jag? Och hur kommer nästan lika skarp kritik mot biblioteken att tas emot?
5 aug 2025 • 2 min

Jag vaknar med en känsla av skam
Bibliotekarien Agnes Kotka om situationen i Gaza: "När vi är tysta i ett läge där två miljoner människor ropar efter vår hjälp, så tar vi ställning vare sig vi vill det eller inte."
5 aug 2025 • 2 min

Hat och hot, AI och skolbibliotek – se samtalen från Almedalen
Nu går det att se ett urval av paneldiskussionerna på Biblioteksarenan, scenen för biblioteksfrågor under årets Almedalsvecka. Med det önskar vi trevlig sommar!
3 jul 2025 • < 1 min

Samtal om samhälle, demokrati och bibliotek i Visby
Hur påverkas demokratin när studieförbunden måste dra ner på en tredjedel av verksamheten? Och är det okej att förolämpa varandra på nätet? Det och många fler frågor debatterades på Biblioteksarenan i Almedalen.
27 jun 2025 • 4 min

Stockholms satsning – frö till nationell e-plattform?
Biblioteket Play startades för att Stockholms stadsbiblioteks program skulle nå utanför det fysiska rummet. Målet är att det ska bli en gemensam plattform för biblioteken i Sverige.
27 jun 2025 • 4 min

Små resurser för att skydda kulturarvet
Underhållet är eftersatt på Ukrainas ledande nationalbibliotek. Behovet av digitalt bevarande är stort, men det stöd som har getts hittills är som droppar i havet.
25 jun 2025 • 5 min
0 kommentarer