Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
15 feb 2021 • 2 min
I ett inlägg på Facebook berättade biblioteket i Svalöv om sin hbtq-certifering. På order av den politiska ledningen togs inlägget bort.
I början av förra veckan lade biblioteket i Svalöv i nordvästra Skåne ut ett inlägg på sin Facebook-sida som berättade att personalen genomgått en kurs och blivit hbtq-certifierad.
På onsdagen kallade kommunens utbildningschef Hans Dahlqvist personalen till ett möte där han informerade om att han fått order att inlägget skulle plockas bort.
– Som jag förstått det var det ytterst ett politiskt beslut som jag förmedlade vidare. Det jag kommunicerade var att man fick ta bort den marknadsföring som var kopplat till hbtq-certifieringen, har Hans Dahlqvist sagt till Sydsvenskan.
Sedan förra valet är Sverigedemokraterna Svalövs ledande politiska parti, med hjälp av stöd från M, KD och L.
Invändningen från kommunledningen ska, enligt uppgifter till Sydsvenskan, dels hänga samman med ett beslut från 2018 om att inte hbtq-certifiera hela kommunen och dels med tvivel kring huruvida utbildningen har upphandlats i enlighet med gällande lagstiftning.
Liknande händelser har inträffat tidigare:
På Sverigedemokraternas begäran plockade biblioteket i Mölnlycke i augusti 2018 ner prideflaggor – politisk propaganda, hävdade SD. Och i oktober 2019 tog bibliotekschefen i Täby emot en skrivelse där partiet argumenterade för att stoppa ett evenemang där en författare skulle tala om normkritik och hur det är att leva som transperson – se artikel.
Eleonor Pavlov, barnbibliotekarie i Lund och medlem i Svensk biblioteksförenings expertnätverk för bibliotekens arbete med hbtq+, menar att det som har hänt följer ett välkänt mönster där kommuner med Sverigedemokraterna i framskjuten position utmärker sig.
– Det blir ett konkret problem i och med att de har något att säga till om på allt fler platser, säger hon.
Expertnätverket har tagit fram en skrift som förra veckan presenterades på Svensk biblioteksförenings styrelsemöte. Bakgrunden är en motion antagen vid förra årsmötet om att föreningen ska jobba mer aktivt med hbtq-frågor och meningen är att skriften ska vara färdig att spridas i samband med Biblioteksdagarna i maj.
– Det är en inspirationsskrift med konkreta exempel på saker som bibliotek kan göra, säger Eleonor Pavlov.
Biblioteksbladet har sökt Svalövs utbildningschef Hans Dahlqvist samt kommunstyrelsens ordförande Teddy Nilsson (SD).
Läs mer ›› Kritik mot order om hbtq-inlägg
6 kommentarer
För tio år sedan följde Elisabet Rundqvists på KB hur region- och folkbiblioteken jobbade med människor på flykt. Arbetsuppgiften blev livsförändrande.
3 okt 2025 • 7 min
Ukrainas biblioteksförening fortsätter sin kamp för att få sin ryska motsvarighet utesluten ur Ifla. Nu uppmanas kollegor över världen att skriva under ett uttalande till Iflas styrelse.
2 okt 2025 • < 1 min
På Skottlands nationalbibliotek finns ett exemplar av Gutenbergs bibel och ett brev författat av Charles Darwin. Men det finns också ett levande arkiv där nutida författare lämnar in stort som smått.
1 okt 2025 • 5 min
Bokmässan innehöll ett par framåtblickande blinkningar till nästa års mässa då folkbildning kommer att stå i fokus.
30 sep 2025 • 3 min
Kan bildning och kultur vara ett sätt att förebygga brott? Eller är kultur och bildning något som alla barn och unga har rätt till oavsett vad det leder till?
29 sep 2025 • 2 min
Många unga AI-användare ställer frågor till AI-verktyg istället för till sökmotorer, visar Internetstiftelsens årliga undersökning. "Vi behöver nog fortsätta vårt arbete med att tjata om källkritik."
28 sep 2025 • 3 min
I somras trädde en ny socialtjänstlag i kraft. Biblioteken kan bli en ny arena när socialtjänsten ska bli mer utåtriktad och nå ut till utsatta människor.
26 sep 2025 • 3 min
Samhällsservice lyfts åter som ett problem för biblioteken. Det är inte smickrande för deras förmåga att utvecklas, skriver Johanna Hansson.
26 sep 2025 • 3 min
Ett mått, sanktioner och mer resurser. Det efterlystes för att få nya skolbibliotekslagen att flyga i ett samtal med utbildningsminister Simona Mohamsson, som lovade hårda konsekvenser för de som rundar lagen.
25 sep 2025 • 3 min
Ett uppdrag till Kungliga biblioteket om att inrätta ett bibliotek för förbjuden litteratur. Förslaget kommer från Liberalerna och presenterades på Bokmässan på torsdagsförmiddagen.
25 sep 2025 • 2 min
Kompetensbristen märks i landets skolbibliotek, skriver Magdalena Ivarsson. Risken är att det som trendar på BookTok köps in. ”Vi måste väga läslust mot ansvar.”
24 sep 2025 • 3 min
Ett kommunalt uppdrag och offensivt förhållande till lärarna har lönat sig för biblioteket på Sturegymnasiet i Halmstad. Bibliotekarierna Katarina d'Aubigné och Ingegärd Brandt tog emot utmärkelsen Årets skolbibliotek.
23 sep 2025 • 3 min
Bara nyfiken på läroplanen som leder till certifiering av HBTQ+.
Så mycket som möjligt bör inte bibliotek förbli neutrala och inte alltför betona ett perspektiv?
Det förvånar mig att M, KD och L nu liksom SD, vilket inte förvånar mig, vill inskränka på yttrandefriheten. Eller det kanske det inte förvånar mig. M och KD visar ju även i t.ex. Sölvesborg att man följer SD i vått och i torrt. Det återstår då L. Hoppas att jag har fel och att L bara av ett misstag råkade nagga yttrandefriheten i kanten.
Så otroligt sorgligt och hemskt! Är detta början till ”bokbålen”?
Det är skrämmande. Strider mot åsiktsfrihet och alla människors lika värde.
Jag tycker det är berömvärt att Svalövs kommun på detta sätt värnar idén om folkbibliotek som en plats där alla människor är välkomna, inte bara personer med de ”rätta” värderingarna.
För låt oss ha detta väldigt klart för oss: en hbtq-certifiering sänder ut vissa signaler, varav ”vi bryr oss om våra homo-, bi- och transsexuella låntagare” bara är en, och kanske inte ens den främsta. Hela konceptet bottnar ju i en form av identitetspolitik, och detta må komma som en överraskning för vissa som lever i den vänsterbubbla biblioteksvärlden tenderar att vara, men ute i verkligheten är identitetspolitik allt annat än okontroversiell. Hbtq-certifieringar är med andra ord ännu ett steg bort från tanken om biblioteken som en politiskt neutral mötesplats för alla medborgare. Ännu ett skäl till varför allt fler vilka identifierar sig som höger (högerliberaler, konservativa och nationalister) i hög grad misstror biblioteksvärlden.
Och vad har man egentligen för nytta av en hbtq-certifiering? Blir hbtq-personer verkligen annorlunda bemötta på ett bibliotek med sådan? Är en särskild Regnbågshylla mitt i biblioteket något annat än ytlig ”godhetssignalering”? (Jag är själv uppväxt i en djupt religiös familj, och hade jag i min ungdom börjat ifrågasätta min sexualitet hade det absolut sista ställe jag gått till för att söka information varit en av dessa Regnbågshyllor som fullständigt skriker ut att folk som står vid dem är hbtq. En undanskymd och diskret hylla längst bak i lokalen där ingen från kyrkan skulle råka se en hade definitivt varit att föredra.)
Att sedan en SD-ledd kommun är särskilt benägen att motarbeta hbtq-certifiering kan ju utöver ovanstående också ha något att göra med det faktum att RFSL, som ligger bakom certifieringarna, varit oerhört tydliga i sitt avståndstagande från det partiet. Så det handlar om en konflikt mellan två parter snarare än den ensidiga mobbning från SD:s sida det ofta utmålas som. Jag tycker nog att man rent av kan lägga huvuddelen av skulden på RFSL, då den organisationen är absolut i sitt avståndstagande från SD medan SD av idag knappast alls är avståndstagande från hbtq-personer som sådana. Och hur är det, kan man ta avstånd från ett politiskt parti utan att samtidigt i praktiken ta avstånd från dess väljare (vilket i just Svalöv är ca 35% av kommunens invånare)?
Överhuvudtaget tycker jag den svenska biblioteksvärlden borde ta sig en ordentlig funderare på det här med politiserade bibliotek. För om man själva gör biblioteken till redskap för politisk aktivism, eller i alla fall får dem att framstå så, vilken rätt har man då att klaga när någon annan sedan försöker göra samma sak, fast utifrån en annan ideologi?
Hej!
Utifrån tryckfrihet, medmänsklighet, allas lika rätt oavsett hudfärg, religion, sexuell tillhörighet m. m anser jag att ni fortsätter med det fina arbete ni påbörjat. Ge inte upp. Vi är många fler som står upp för Allas Lika Värde och Rättighet. 💖