Förvärrad situation i Kiev

3 nov 2022 • < 1 min

Efter nya bombningar är invånarna i Kiev utan el och vatten. Chefen för Nationalbiblioteket, Lyubov Dubrovina, beskriver de svåra tider som råder, även för biblioteken.

Vernadsky National Library i Kiev. Foto: Creative Commons

Senast i förra veckan berättade Biblioteksbladet om Lyubov Dubrovina som är chef för Nationalalbiblioteket Vernadsky, i Ukraina. Hon beskrev då hur personalens psykiska hälsa påverkas av kriget.

Nu berättar hon vidare om en situation som bara förvärras. Många av de anställda har flytt utomlands och nu, inte minst på grund av en mycket begränsad ekonomi, är det svåra tider även för bibliotekets verksamhet.

”På måndagen bombarderas vi av missiler. Just nu har vi varken elektricitet eller vatten. Staden Kiev stänger av elektriciteten några timmar varje dag, varmt inomhus blir det aldrig.”

Lyubov Dubrovina har dessutom varit sjuk men har försökt arbeta ändå och hållit kontakt på telefon så gott det varit möjligt.

”Just nu hittar jag varken styrkan eller inspirationen för att skriva mer, att hitta mer fakta om bibliotekets situation. Jag önskar alla bibliotek i Sverige och dess bibliotekarier en framtid utan krig.”

0 kommentarer

Senaste nytt

Iflas kongress i Kazakstan
Zoë Dunlop från Technische Universität Berlin
Internationellt

Hbtqi-upproret som skakade Ifla

Vägen till årets världskongress i Kazakstan började med ett stormigt årsmöte i Rotterdam och protester mot kraven från Dubai om att hålla hbtqi-teman borta från programmet. "Det känns väldigt bra att folk reste sig och sade: Detta är inte rätt!"

5 sep 2025 • 7 min

Tre bilder bredvid varandra på Astrid Lindgren, Lars Trägårdh och August Strindberg.
Nyheter

En kulturkanon utan bibliotek

Nu har slutbetänkandet av En kulturkanon för Sverige lämnats över till kulturministern Parisa Liljestrand. Utredaren Lars Trägårdh har lämnat scenen, utan att ordet bibliotek alls nämndes.

2 sep 2025 • 4 min

Nyheter

De försvarar besluten om Ryssland och Kazakstan

Sverige och Samoa, Nordkorea och Ryssland – Ifla styrelseordföranden Vicki McDonald och generalsekreteraren Sharon Memis vill bygga ett hem för alla. Biblioteksbladet mötte dem under Wlic25 i Astana för ett samtal om värderingar och Ukrainas krav på uteslutning av den ryska biblioteksföreningen.

2 sep 2025 • 8 min