Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
3 jul 2025 • < 1 min
Nu går det att se ett urval av paneldiskussionerna på Biblioteksarenan, scenen för biblioteksfrågor under årets Almedalsvecka.
Samtal i Almedalen om AI, skolbibliotekens bemanning samt hot och hat.
Hur farliga kan orden vara? Om det dysfunktionella offentliga samtalet.
Medverkande: Sakine Madon, frilansskribent, Lotta Ilona Häyrynen, politisk redaktör, Dagens ETC (vik), Mikael Karlsson, docent i miljövetenskap, Uppsala universitet, Helene Öberg, ordförande, Svensk biblioteksförening, Brit Stakston, mediestrateg, styrelseledamot, Svensk bibioteksförening, Blankspot. Moderator: Thord Eriksson, Biblioteksbladet.
Så kan biblioteken stärka den svenska AI-kompetensen. AI-kommissionen har föreslagit att folkbiblioteken ska få 100 miljoner kronor om året för att folkbilda om AI. Vilken beredskap har biblioteken för det?
Medverkande: Carl Heath, senior forskare, RISE, Silvia Ernhagen, generalsekreterare, Svensk biblioteksförening, Per Pettersson, Studieförbundet Vuxenskolan, Anne Stigell, chef samverkanskansliet, Regionbibliotek Stockholm. Moderator: Thord Eriksson, Biblioteksbladet.
Hur ska alla nya skolbibliotek bemannas? Vad är reformen om bemannade skolbibliotek för alla elever egentligen värd om den nya verksamheten inte bemannas med utbildad personal?
Medverkande: Linnea Lindquist, skoldebattör, skolledare i Husby, Marie Louise Hänel Sandström, riksdagsledamot, utbildningsutskottet, Moderaterna, Helene Öberg, ordförande, Svensk biblioteksförening. Moderator: Annika Clemens, Biblioteksbladet.
Ju mer bibliotek behöver anpassa sig till nya uppdrag desto mindre stadig är grunden som de och deras medarbetare står på. "Ett bibliotek kan och bör inte vara allt", skriver Kristin Halverson.
10 okt 2025 • 2 min
Det är glädjande att den ryska biblioteksföreningen inte längre är medlem i Ifla. Men formerna för utträdet väcker frågor.
9 okt 2025 • < 1 min
Folkbiblioteken är gravt underfinansierade samtidigt som andra instanser i samhället dumpar sitt ansvar hos dem. Det är naivt att tro att detta inte spelar någon roll för deras möjlighet att göra sitt jobb, skriver DIK:s Anna Troberg i en replik på Johanna Hanssons debattartikel.
8 okt 2025 • 2 min
Behoven av hjälp med "icke-bibliotekariska" uppgifter skulle minska om vi fokuserade på våra kärnuppgifter, skriver Karin Kraft. "Grejen med läsfrämjande insatser är väl bland annat att hjälpa folk in i samhället och lyckas vi med det så minskar också behovet av vissa stödinsatser."
7 okt 2025 • 2 min
Huvudbudskapet i Iflas riktlinjer för arbetet med att stötta människor på flykt är egentligen en fråga: Om biblioteken är samhällets vardagsrum, vem saknar då en plats?
7 okt 2025 • 2 min
Sedan Trump tillträdde som president sprids censuren snabbt. Böcker plockas ofta undan utifrån oro över anklagelser om att ha kontroversiella böcker på
6 okt 2025 • < 1 min
För tio år sedan följde Elisabet Rundqvists på KB hur region- och folkbiblioteken jobbade med människor på flykt. Arbetsuppgiften blev livsförändrande.
3 okt 2025 • 7 min
Ukrainas biblioteksförening fortsätter sin kamp för att få sin ryska motsvarighet utesluten ur Ifla. Nu uppmanas kollegor över världen att skriva under ett uttalande till Iflas styrelse.
2 okt 2025 • < 1 min
På Skottlands nationalbibliotek finns ett exemplar av Gutenbergs bibel och ett brev författat av Charles Darwin. Men det finns också ett levande arkiv där nutida författare lämnar in stort som smått.
1 okt 2025 • 5 min
Bokmässan innehöll ett par framåtblickande blinkningar till nästa års mässa då folkbildning kommer att stå i fokus.
30 sep 2025 • 3 min
Kan bildning och kultur vara ett sätt att förebygga brott? Eller är kultur och bildning något som alla barn och unga har rätt till oavsett vad det leder till?
29 sep 2025 • 2 min
Många unga AI-användare ställer frågor till AI-verktyg istället för till sökmotorer, visar Internetstiftelsens årliga undersökning. "Vi behöver nog fortsätta vårt arbete med att tjata om källkritik."
28 sep 2025 • 3 min
0 kommentarer