Lag om säkerhet kan försvåra för bibliotek

24 jun 2025 • 3 min

2024 fanns det 342 integrerade folk- och skolbibliotek i Sverige. Frågan är hur många av dessa som påverkas när den nya lagen om säker skola börjar gälla den 1 juli.

Den nya lagstiftningen, påskyndad av masskjutningen på Campus Risbergska i Örebro, innebär bland annat att inga obehöriga ska ha tillträde till skolors område när verksamhet pågår. Men hur kommer det att påverka bibliotek som både fungerar som skolbibliotek och som folkbibliotek för allmänheten?

Biblioteken, det rör sig ofta om små filialer, finns ibland i den ena änden av skolan med en särskild ingång för allmänheten. Andra ligger längre in på skolområdet vilket innebär att allmänheten passerar över skolgården.

Jenny Nilsson, utredare Svensk biblioteksförening. Foto: Anna Diebitsch Antoni

Jenny Nilsson är sakkunnig på Svensk biblioteksförening och har den senaste tiden fått frågor från undrande medlemmar. Hon har i sin tur kontaktat Skolverket för vägledning och fick svaret att det kan bli problematiskt ”eftersom förslaget är att skolenheter och förskoleenheter inte ska betraktas som allmänna platser och att det därför ska vidtas åtgärder för att neka obehöriga personer tillträde under skoldagen”.

Skolverket förklarar att det ytterst är Skolinspektionen som kommer att utöva tillsyn över bestämmelserna. Samtidigt konstaterar Skolinspektionens pressansvariga, Agnes Gidlund, i ett mejl till Biblioteksbladet att ”Skolinspektionens uppdrag är att genom inspektion och tillståndsprövning se till att skolhuvudmän sköter sina verksamheter enligt lagar och förordningar. Vi granskar inte allmänhetens rättigheter. Vi har därmed inget svar att ge i denna fråga.”

– Det rör sig om många bibliotek som påverkas och det är många frågetecken som skulle behöva rätas ut. Hur ska det här fungera för de olika typerna av integrerade folk- och skolbibliotek? Som jag förstår lagen ska skolledaren ha koll på exakt vilka som befinner sig på skolans område och då måste det vara något slags registreringsförfarande, samtidigt som medborgare inte ska behöva registrera sig för att besöka sitt folkbibliotek, säger Jenny Nilsson.

Färre integrerade bibliotek på senare år

Hon hänvisar till Cecilia Ranemo, statistikhandläggare på Kungliga biblioteket, som pekar på att antalet integrerade folk- och skolbibliotek har blivit färre. Många av dem har gjorts om till enbart skolbibliotek.

– Så det är möjligt att det här snabbar på en sådan utveckling och det kan kanske vara till fördel för eleverna, men det blir i så fall svårare för medborgarna att ha nära till sina bibliotek, menar Jenny Nilsson.

Om det skulle vara så att den här formen av bibliotek inte kommer att vara möjlig i framtiden, hur ordnar man då lokaler och verksamhet för folkbiblioteken på platser där det tidigare har funnits integrerade bibliotek? Det är den stora frågan på lång sikt, anser Jenny Nilsson.

– Just nu, när även lagen om bemanning av skolbiblioteken börjar gälla, så är frågan kring alla de integrerade biblioteken: Hur gör man? Ofta har man ju en delad kostnad med till exempel kulturförvaltningen, säger Jenny Nilsson om det hon ser som ett akut problem.

Gränsen mellan biblioteket och skolan behöver tydliggöras

Enligt Sveriges Kommuner och Regioner ska kommuner inte behöva vidta några åtgärder för att begränsa tillträde till ett integrerat bibliotek, eftersom tolkningen är att en lokal som samnyttjas inte ska ses som en skolenhet. Men kommunerna kan behöva tydliggöra gränsen mellan biblioteket och övriga skolenheten. Det kan också variera beroende på omständigheterna.

Biblioteksbladet har även försökt nå skolminister Lotta Edholm. I ett svar tidigare i år på en fråga från den centerpartistiske riksdagsledamoten Niels Paarup-Petersen om hur hon tänker agera för att regeringens politik inte ska leda till sämre tillgång till bibliotek och skolbibliotek på mindre orter, poängterade ministern att varje kommun ska ha folkbibliotek enligt bibliotekslagen och att de ska vara tillgängliga för alla och anpassade till användarnas behov. Men, slog hon fast, det är upp till kommunen att organisera verksamheten utifrån de lokala förutsättningarna.

Departementet meddelar också att regeringens avsikt inte är att omöjliggöra ett samnyttjande av lokaler och ytor och att regeringen kommer att följa utvecklingen noga när lagstiftningen har börjat gälla.

0 kommentarer

Senaste nytt

Karin Kraft
Debatt

Replik: Biblioteken måste bli mer effektiva – på rätt sätt

Behoven av hjälp med "icke-bibliotekariska" uppgifter skulle minska om vi fokuserade på våra kärnuppgifter, skriver Karin Kraft. "Grejen med läsfrämjande insatser är väl bland annat att hjälpa folk in i samhället och lyckas vi med det så minskar också behovet av vissa stödinsatser."

7 okt 2025 • 2 min

Ett barn med skärmtext runt omkring sig.
Nyheter

Ny rapport väcker oro om ungas sökvanor

Många unga AI-användare ställer frågor till AI-verktyg istället för till sökmotorer, visar Internetstiftelsens årliga undersökning. "Vi behöver nog fortsätta vårt arbete med att tjata om källkritik."

28 sep 2025 • 3 min