Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
12 mar 2020 • 2 min
Danmark stänger biblioteken för att hindra spridningen av coronaviruset. Även i Oslo stänger biblioteken och invigningen av nya huvudbiblioteket ställs in.
I Norge har beslutet fattats att stänga alla 21 folkbibliotek i Oslo. Invigningen av nya huvudbiblioteket, Deichman Björkvika, som skulle ha hållits i slutet av mars ställs in. Nästa vecka ska dock bibliotekets ledning göra en bedömning tillsammans med myndigheterna om biblioteket ska kunna öppna för vanlig verksamhet den 28 mars.
Norsk biblioteksförening ställer samtidigt in sitt planerade landsmöte som skulle ha hållits nästa vecka. ”Vi tycker att det är väldigt tråkigt att mötet inte kan genomföras som planerat, men samtidigt ska vi ta ansvar och bidra till att dämpa smittspridningen när vi kan”, skriver föreningen på sin hemsida.
Danmark, som enligt landets hälsominister är det land där antalet smittade ökar snabbast i Europa, är beslutet att stänga bibliotek och andra samlingslokaler för mer än hundra personer ett av många för att hindra spridningen av Covid-19. Även alla universitet i Danmark stänger från och med fredag och skolor och förskolor stänger från och med nästa vecka.
Danmarks biblioteksförening ställer sig bakom beslutet att stänga bibliotek. Det bibliotekspolitiska toppmötet som skulle hållas i mitten av april i Danmark ställs också in. ”Situationen utvecklar sig så snabbt att vi också har ett ansvar för att dämpa smittohastigheten”, skriver föreningen på sin hemsida.
Svensk biblioteksförening meddelar att medlemmar som är anmälda till föreningens nätverksträffar bör följa sina arbetsgivares riktlinjer kring resor och sammankomster. I övrigt följer föreningen myndigheternas råd och rekommendationer. Än har ingen planerad verksamhet påverkats.
Föreningen avvaktar i nuläget med att fatta beslut om Biblioteksdagarna som ska hållas i maj. Styrelsen kommer att fatta beslut nästa vecka om detta. ”Vi följer nog uppdateringar från Folkhälsomyndigheten och regeringen och informerar på vår webbplats”, meddelar generaldirektör Karin Linder.
Iconference i Borås, som skulle ha hållits om två veckor, ställs in, men inga beslut om stängda bibliotek har fattats än.
Däremot har regeringen följt Folkhälsomyndighetens råd och förbjuder folksamlingar med mer än 500 personer.
Läs mer: ”Varför agerar inte folkbiblioteken?” undrar Peter Alsbjer, regionbibliotekarie i Örebro, och skriver att folkbiblioteken bör ta sin roll som del av civilförsvaret på allvar.
Det är dumt att inte utnyttja ämnen som lockar och skaver för att väcka läslust, skriver Tommy Bildström i ett svar på tidigare debattartiklar om Booktok och de litterära genrer som dominerar där.
20 okt 2025 • 3 min
Samhällsinformation är ett kärnuppdrag. Gränserna för vad det innebär beror på ett biblioteks omgivning. "Det innebär dock inte att bibliotek bör göra allt", skriver bibliotekschefer och forskare.
17 okt 2025 • 2 min
Bibliotekens arbete 2015 präglades av lyssnande, ödmjukhet och en beslutsamhet att klara uppdraget. Ingenstans finns en sådan inställning med samma utbredning och djup, skriver Carlos Rojas.
16 okt 2025 • 8 min
Hur arbetar bibliotek, universitet och kulturinstitutioner under ockupation? Agnes Kotka, avdelningschef på Västerås stadsbibliotek, åkte till Västbanken och östra Jerusalem för att ta reda på svaret. Det här är hennes berättelse.
15 okt 2025 • 9 min
Digidel har kartlagt verksamheter runt om i Sverige som ger vägledning i en digital vardag. Biblioteken spelar viktiga roller men Digidel vill att debatten ska handla mer om förebyggande insatser för digital delaktighet och demokrati.
14 okt 2025 • 2 min
Johanna Hanssons artikel om DIK:s rapport "Samhällets sista utpost" har väckt debatt. "Här finns flera goda uppslag och viktiga frågor att ta vidare", skriver hon i sin slutreplik.
13 okt 2025 • 2 min
Kungliga biblioteket, KB, har fått i uppdrag av regeringen att med hjälp av pliktmaterial ta fram olika språkmodeller. Men både regeringen och KB kritiseras av Författarförbundet.
13 okt 2025 • 5 min
Ju mer bibliotek behöver anpassa sig till nya uppdrag desto mindre stadig är grunden som de och deras medarbetare står på. "Ett bibliotek kan och bör inte vara allt", skriver Kristin Halverson.
10 okt 2025 • 2 min
Det är glädjande att den ryska biblioteksföreningen inte längre är medlem i Ifla. Men formerna för utträdet väcker frågor.
9 okt 2025 • < 1 min
Folkbiblioteken är gravt underfinansierade samtidigt som andra instanser i samhället dumpar sitt ansvar hos dem. Det är naivt att tro att detta inte spelar någon roll för deras möjlighet att göra sitt jobb, skriver DIK:s Anna Troberg i en replik på Johanna Hanssons debattartikel.
8 okt 2025 • 2 min
Behoven av hjälp med "icke-bibliotekariska" uppgifter skulle minska om vi fokuserade på våra kärnuppgifter, skriver Karin Kraft. "Grejen med läsfrämjande insatser är väl bland annat att hjälpa folk in i samhället och lyckas vi med det så minskar också behovet av vissa stödinsatser."
7 okt 2025 • 2 min
Huvudbudskapet i Iflas riktlinjer för arbetet med att stötta människor på flykt är egentligen en fråga: Om biblioteken är samhällets vardagsrum, vem saknar då en plats?
7 okt 2025 • 2 min
0 kommentarer