Dickens 200 år

28 nov 2011 • < 1 min

Den 7 februari nästa år är det 200 år sedan Charles Dickens föddes i Portsmouth, Storbritannien. Under hela året kommer...

Den 7 februari nästa år är det 200 år sedan Charles Dickens föddes i Portsmouth, Storbritannien. Under hela året kommer detta att firas både nationellt och internationellt. I åratal har institutioner, organisationer och enskilda personer förberett jubileet som blir omfattande och brett. Charles Dickens Museum och Film London är samordnare i samarbete med The Dickens Fellowship. På en del håll har man redan tjuvstartat (även i Nya Zeeland, Schweiz, Frankrike) och aktiviteterna blir många och skiftande. Filmer, utställningar, TV-serier och program, bokcirklar, konferenser etc. När, var och hur kan man följa via portalen www.dickens2012.org.

Till skillnad från många andra jubileer kan man vänta sig bestående resultat. Dit hör t ex digitaliseringen av alla Dickens verk i det format som de ursprungligen publicerades i, dvs som följetonger med typografi, illustrationer och reklam. Avsikten är att ge en bild av hur samtiden upplevde verken.

Till de mer kuriösa inslagen i Dickensfirandet hör att författaren David Nicholls skrivit ett nytt slut på Lysande utsikter. Själv skrev Dickens två versioner. Men nu kommer alltså en tredje version som dessutom används i den nya filmversionen som spelas in i Storbritannien.

0 kommentarer

Senaste nytt

Politik

SD-kritik mot hbtqi-certifiering och dragqueens

I helgen läser dragqueens sagor på biblioteket i Lomma. Besöket och bibliotekets hbtqi-certifiering har ifrågasatts av Sverigedemokraterna. På biblioteket har kritiken väckt kämpaglöd. ”Nu vill vi ha regnbågsflaggor överallt!”

8 dec 2023 • 3 min

Debatt

Replik: Vi måste vara tydliga när vi talar om rasism

Bibliotekarien Einar Ehn-Briem uppskattar att Surrah al-Himidy har modet att ifrågasätta bibliotekssektorns men stör sig ändå på hennes artikel. "För att vi ska kunna diskutera något som uppenbart engagerar så många måste vi veta exakt vad vi menar avviker och eventuellt väljs bort", skriver han i sin replik.

7 dec 2023 • 3 min

Ledare

Omfamna, bemästra och använd AI

Bilderna i nya numret av Biblioteksbladet är AI-genererade. Skulle tidningen även kunna skrivas av en chatbot? "Svaret är nej, men jag ändrar mig kanske om någon lyckas instruera en AI att skriva texter som berör på samma sätt som Annika Nordenskiölds bilder", skriver Thord Eriksson.

30 nov 2023 • 2 min

Digitalisering

Gammal data hotas av utrotning

Med språk hämtat från naturvetenskapens larm om utsatta djurarter listar Digital Preservation Coalition hotade ”digitala arter”. Några är på väg att försvinna, andra är redan så gott som borta – och följderna är förödande, varnar organisationen.

28 nov 2023 • 3 min