Sonja Viklund: ”Här finns det något att borra i, om vi vågar”
6 nov 2020 • 2 min
Självbilden hos många kollegor har krackelerat under pandemin. Det var det jag ville problematisera, skriver Sonja Viklund som svar på de reaktioner hennes debattartikel väckt.
När jag blev ombedd att debattera stängda bibliotek i coronatider var min tanke att jag kunde bidra med att problematisera nedstängda samhällsfunktioner kontra eget ansvar som åtgärder mot pandemin, samt observationen att en viss självbild som odlats inom bibliotekens yrkeskår börjat visa tecken på att krackelera under pressen av kris och oro. Jag är förvisso inte först att notera det. Under veckan har det kommit respons till mig från kollegor landet över som känner igen sig och menar att ja: det är inte helt ovanligt att tycka att det är väldigt skönt att få stänga dörren för besökarna och få vara ifred med det man egentligen ville göra.
”Det finns en väldigt negativ syn på våra besökare. Det är ett problem vi inte pratar om men som blir tydligt i kommentarer på nätet och snack bland kollegorna”, skriver en vän med 23 år i yrket.
Här finns det nog något att borra i, om vi vågar. Längtan efter den riktiga biblioteksbesökaren, som ställer de där riktiga frågorna. Artig, respektfull, öppen, fördomsfri och bildad i tusende ämnesområden. Ja, precis som vi själva är på biblioteken. För visst är vi det?
Men det var ju det där med att våga, då. Det tredje som jag kände att jag möjligen kunde bidra med var ett visst underhållningsvärde. En debattartikel som någon reagerar på kan ju inte ha som innehåll att solen lyser, gräset är grönt och alla är snälla. Men så bör det tydligen vara enligt en del som blir förskräckta över arrogans och antydan till ”bråk”. Ojdå. Till slut, liksom den där perfekta biblioteksbesökaren plötsligt uppenbarar sig, ska det komma en dag då ingenting annat finns på agendan utan vi alla på biblioteken har tid och kraft för att påtala något som skaver. Tills dess ska vi hålla i, hålla ut och hålla god min. Alla som någon gång gått och inväntat ”rätt dag” för att ta upp att man vill ta ut skilsmässa vet hur den strategin brukar fungera.
Sonja Viklund
Enhetschef, kultur och bibliotek, Mora
Tidigare inlägg:
Debattartikel:
Superspridare av demokrati – så varför stänger bibliotek?
Repliker:
Senaste nytt

Samtal om samhälle, demokrati och bibliotek i Visby
Hur påverkas demokratin när studieförbunden måste dra ner på en tredjedel av verksamheten? Och är det okej att förolämpa varandra på nätet? Med en sammanfattning av samtalen i Almedalen önskar vi trevlig sommar!.
27 jun 2025 • 4 min

Stockholms satsning – frö till nationell e-plattform?
Biblioteket Play startades för att Stockholms stadsbiblioteks program skulle nå utanför det fysiska rummet. Målet är att det ska bli en gemensam plattform för biblioteken i Sverige.
27 jun 2025 • 4 min

Små resurser för att skydda kulturarvet
Underhållet är eftersatt på Ukrainas ledande nationalbibliotek. Behovet av digitalt bevarande är stort, men det stöd som har getts hittills är som droppar i havet.
25 jun 2025 • 5 min

Lag om säkerhet kan försvåra för bibliotek
2024 fanns det 342 integrerade folk- och skolbibliotek i Sverige. Frågan är hur många av dessa som påverkas när den nya lagen om säker skola börjar gälla den 1 juli.
24 jun 2025 • 3 min

Biblioteket öppet när campus stänger till följd av demonstrationer
Campus Blåsenhus på Uppsala universitet har flera gånger stängt för allmänheten på grund av att demonstranter tagit sig in. Då har biblioteket behövt påminna om att bibliotek ska vara öppna för alla.
23 jun 2025 • 3 min

Rysk litteratur förbjuds i Ukraina
Nästan 600 böcker i Ukraina har förbjudits för att de anses innehålla rysk propaganda. ”Syftar till att likvidera Ukrainas självständighet.”
19 jun 2025 • 2 min

Subtil underbemanning hotar tryggheten
För många symboliserar bibliotek det goda samhället. Men för att det ska fortsätta vara så måste all bibliotekspersonal arbeta under rimliga villkor, skriver Leodan Rodriguez.
18 jun 2025 • 3 min

En hel dag om bibliotek på Almedalens finaste scen
Biblioteksarenan är politikerveckans plats för samtal om bibliotek och frågor som rör dem. Notera onsdagen den 25 juni på Almedalsbibliotekets barnavdelning.
17 jun 2025 • < 1 min

Föreningen: Stora luckor i AI-kommissionens förslag
Svensk biblioteksförening uppskattar att AI-kommissionen ser bibliotekens potential när Sveriges befolkning ska folkbildas om AI. Men viktiga behov och utmaningar nämns inte ens i förslaget, skriver föreningen i sitt remissyttrande.
16 jun 2025 • 2 min

Bokprat ger hopp och känsla av normalitet
Ukrainska författare åker med böcker till bibliotek på krigshärjade och tidigare ockuperade platser. Biblioteksbladet var med på en resa i Tjernihiv-regionen.
16 jun 2025 • 11 min

Prisas för uppsats om skolbibliotek – ”Finns stora luckor”
Skolbibliotekarien och studenten Peter Frövik gick bort 2024. Till hans minne har nu ett uppsatspris instiftats. Lovisa Thelander är den första mottagaren.
13 jun 2025 • 2 min

Replik: Dik fördömer det gränslösa våldet i Gaza
Ingen organisation kan kanalisera allt engagemang i alla frågor. Men tillsammans är vi i civilsamhället – trots enskilda ofullkomligheter – en verklig kraft att räkna med, skriver Dik:s förbundsordförande Anna Troberg.
12 jun 2025 • 3 min
0 kommentarer