Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
30 nov 2021 • < 1 min
Trots den politiska turbulensen den senaste veckan och ny kulturminister sista dagen i november finns förhoppningar om att en nationell biblioteksstrategi kan presenteras kring årsskiftet.
Johanna Hansson och Karin Linder välkomnar en kulturminister (mitten) som är insatt i frågor om public service och fri information.
– En möjlighet finns absolut. Det här arbetet har pågått i flera år så det bör ha kommit långt, säger Johanna Hansson, ordförande i Svensk biblioteksförening.
I september lovade Amanda Lind (MP), som nu har lämnat regeringen, att en nationell biblioteksstrategi skulle presenteras till årsskiftet.
– Jag hoppas att det inte var ett löfte från Amanda Lind personligen utan att det var från regeringen och att det kvarstår, säger Johanna Hansson.
I utredningen Återstart för kulturen, som är ute på remiss, föreslås en separat utredning för att samordna utlåningen av e-böcker. Här finns också frågan om digitalisering av kulturarvet med och båda är viktiga delar i förslaget till nationell biblioteksstrategi.
– Det är viktigt och bra att arbetet med de delarna går vidare, men jag hoppas också att de summerar, knyter ihop och gör reformer av fler delar i den nationella strategin.
Nya kulturministern Jeanette Gustafsdotter har en bakgrund som jurist och journalist och har varit vd för Tidningsutgivarna (TU).
Svensk biblioteksförening fortsätter att driva samma frågor oavsett minister, men generalsekreterare Karin Linder konstaterar att en kulturminister som kan public service-frågorna är bra även för biblioteken.
– Det är klart att det underlättar för förståelsen av bibliotekens frågor att ministern är insatt i public service eftersom bibliotekens uppdrag ligger nära det uppdraget.
Tre av tio folkbibliotekschefer tycker att de folkvalda har bristande respekt för armlängds avstånd.
10 mar 2026 • 2 min
Att ha kontakt med levande människor borde ge mer än att prata med en AI. Så är tyvärr inte fallet när det gäller MTM.
9 mar 2026 • < 1 min
Storbritannien har ett "year of reading" där läsning kopplas ihop med musik, idrott, mat, familj och annat som ägnas mycket tid. Kanske kan alla som stod bakom läslovet och kampanjen för bemannade skolbibliotek samlas för ett sådant år för Sverige, skriver Helene Öberg.
6 mar 2026 • 2 min
En stor andel av landets folkbibliotek fortsätter leva under knappa förhållanden, visar Biblioteksbladets årliga enkätundersökning. Var är pengarna? Kulturministern hänvisar till att ansvaret vilar på kommunerna och avböjer intervju.
5 mar 2026 • 4 min
Biblioteksbladet årliga enkät till folkbibliotekens chefer visar en sektor där hälsoläget inte alltid är på topp. Därför har vi många frågor till politiker – som ofta väljer taktiken att hålla tyst.
4 mar 2026 • 2 min
Resurser saknas, kompetens måste höjas och digitaliseringen öka. Det är några av slutsatserna i den senaste rapporten från Rådet för skydd av kulturarv.
3 mar 2026 • 2 min
I höstas stoppades utdelningen av Collijnpriset, uppkallat efter Isak Collijn som var riksbibliotekarie i början av 1900-talet. Orsaken var misstankar om att han sympatiserade med den nazistiska ideologin. Allt tyder på att det verkligen var så.
28 feb 2026 • 4 min
Nyexaminerade skolbibliotekarier får ofta sitt första jobb som ett utvecklingsuppdrag utan ramar, mandat eller stöd. När organisationen saknas blir anställningen en ersättning för ledarskap – och verksamheten börjar om varje gång någon slutar.
25 feb 2026 • 3 min
Kriminalvården JO-anmäldes av en intagen som i mer än ett halvår saknat tillgång till böcker. JO är starkt kritisk och menar att biblioteket var stängt alldeles för länge.
24 feb 2026 • 2 min
Dokumentärfilmen "The Librarians" har blivit en succé. Många svenska bibliotek har redan visat den och nu är det dags för biblioteken i Bergs kommun att bjuda in till visning och samtal i Hoverbergs bygdegård.
23 feb 2026 • 2 min
Elisabeth Aquilonius är ny stadsbibliotekarie i Stockholm. "Det är viktigt att vi fortsätter att utveckla arbetet med att vara en stabil och trovärdig plats för samtal."
20 feb 2026 • 2 min
För den som söker jobb kan det verka avlägset, men prognosen om arbetsmarknaden för bibliotekarier stämmer, skriver Johanna Alm Dahlin, utredningsansvarig på DIK.
19 feb 2026 • 3 min
0 kommentarer