Nytt lagförslag: Porta stökiga besökare
29 jan 2019 • 2 min
Porta besökare som upprepat stör ordningen eller begår brott i offentliga verksamheter som bibliotek. Det föreslår en ny utredning.

Förra veckan tog justitie- och migrationsminister Morgan Johansson emot en utredning som föreslår en ny lag om tillträdesförbud på bibliotek, butiker och badanläggningar.
Enligt utredaren ska en person få tillträdesförbud om det finns risk för att hen kommer att begå brott på platsen eller allvarligt trakassera någon som befinner sig där. Personen kan också portas om det finns risk för att hen väsentligt stör verksamheten eller orsakar betydande skada på dess egendom.
Förbudet utfärdas av åklagare efter en utredning där personens tidigare beteende på platsen, polisanmälningar och domar granskats. Förbudet gäller sedan högst ett år, och kan förlängas med ett år i taget. Den som bryter mot det döms till böter eller fängelse i högst sex månader.
Utredaren My Hedström, byråchef på Åklagarmyndigheten, tycker däremot inte att det finns tillräckligt starka skäl att porta besökare, en orsak är att det tar för mycket resurser från rättsväsendet. Men i hennes uppdrag ingick det att lämna förslag på lagstiftning.
– Det är också en principiell fråga, man kan säga att du blir straffad för att du går in på en plats där du inte har för avsikt att begå brott just den gången. Dessutom har biblioteken ett särskilt uppdrag ur demokratisk synpunkt. Många bibliotek fungerar som medborgarkontor och under valtider får du ofta förtidsrösta på bibliotek. Men å andra sidan förekommer det mycket stökigheter, säger My Hedström.
I utredningen nämns DIK:s undersökning från 2017 som visar att bibliotekspersonal känner en större oro och otrygghet jämfört med tidigare. Utredaren har även pratat med Sveriges kommuner och landsting, SKL, som menar att det finns viss problematik med ordnings- och säkerhetsstörningar på biblioteken. Det handlar om skadegörelse, hot och ibland våld. Framför allt är det personalen som drabbas. Även en del kommuner har tillfrågats och de bekräftar SKL:s bild, men säger också att omfattningen varierar.
Karin Linder, generalsekreterare för Svensk biblioteksförening, menar att ett portförbud inte löser ordningsproblem.
– De löses med biblioteksanställda som är utbildade att hantera svåra situationer, och rutiner som gör att medarbetarnas och besökarnas trygghet kan säkerställas, något som är ett ansvar för huvudmannen. En god bemanning är en förutsättning för detta. Våra folkbibliotek speglar alltid det omgivande samhället och samhällsproblem måste lösas med ett brett angreppsätt, inte med ineffektiva signalåtgärder, säger Karin Linder som påpekar att en grundläggande rättighet i bibliotekslagen är att biblioteken är öppna för alla.
– Ett tillträdesförbud skulle inte bara inskränka den grundlagsstadgade rörelsefriheten utan även den enskildes rätt till biblioteksverksamhet. Dessutom är biblioteken ofta vallokal vilket gör ett tillträdesförbud än märkligare.
Nu ska utredningen gå ut på remiss. Blir det en lag om tillträdesförbud föreslås den börja gälla 1 januari 2021.
Läs mer:
›› Få anmälningar, men stort mörkertal
Senaste nytt
"Vi ger verktyg för bygget av en bättre värld"
Litteratur blir allt viktigare i en värld där det diplomatiska samtalet är på väg att tystna. Därför har jag tackat ja till att bli ordförande i Ibby, skriver Grethe Rottböll.
25 mar 2026 • 2 min
Kriminalvården: Barnen för få – därför inga skolbibliotekarier
Barn i fängelse har rätt till skolgång och skolbibliotek. Kriminalvården anställer snart sin första skolbibliotekarie – men biblioteken blir obemannade.
24 mar 2026 • 2 min
Replik: ”Tack för att ni lyfter frågor om stödet till skolbibliotek”
Den nya processen för tillgång till Legimus har kritiserats i två debattartiklar – och i en mängd kommenterar på Biblioteksbladets webb. Synpunkterna är mycket viktiga, skriver MTM:s Emma Kindblom i en replik.
20 mar 2026 • 2 min
Vad händer med plikten – hålen i vårt kulturarv blir bara större?
För fem år sedan föreslog en utredning ny lagstiftning. Sedan dess har det varit tyst från Regeringskansliet.
20 mar 2026 • 4 min
Stark kritik mot Legimusprocessen
Biblioteksbladet har frågat bibliotekarier på tre lärosäten om hur de ser på förändringen av Legimusprocessen. Deras kritik är massiv. De menar att både samtal och beslut tar längre tid nu.
19 mar 2026 • 4 min
MTM: "Den nya Legimusprocessen har fungerat som vi tänkt"
I januari infördes en ny process för högskolestudenter som ska söka talbokstjänsten Legimus. Inte minst Svensk biblioteksförening har riktat kraftig kritik mot den nya processen. Nu svarar MTM:s Emma Kindblom på kritiken.
18 mar 2026 • 2 min
Hyllad biblioteksfilm om censur ger hopp och kampvilja
Dokumentärfilmen ”The Librarians” har blivit bibliotekariekårens egen frihetsfilm. Den berättar om bibliotekarier i USA som vågar protestera mot censur och stoppade böcker. Just nu gör filmen succé världen över.
17 mar 2026 • 4 min
Replik: När systemen krånglar är det eleverna som förlorar läsningen
Det stora problemet med MTM är inte den administrativa rundgången, utan vad den leder till, skriver Magdalena Ivarsson. "Elever utan tillgång till verktyg som de har rätt till."
13 mar 2026 • 2 min
Vittnesmål om hbtqi-påtryckningar
Yttre påtryckningar mot bibliotek är ovanligt – men när det sker är målet ofta att angripa verksamhet med hbtqi-innehåll. ”Oroväckande”, säger biblioteksföreningens Silvia Ernhagen.
12 mar 2026 • < 1 min
Lämnar tillbaka Collijnpriset – kritisk mot föreningens agerande
Pristagaren Mikael Lövgren har meddelat Svensk biblioteksförening att han tackar nej till det pausade Collijnpriset oberoende av utfall på styrelsemötet den 26 mars. Hans förtroende och tålamod ”är helt slut”.
12 mar 2026 • 3 min
"Vi känner oss ofta ganska överkörda"
Tre av tio folkbibliotekschefer tycker att de folkvalda har bristande respekt för armlängds avstånd.
10 mar 2026 • 2 min
Dåligt bemötande och hopplös byråkrati hos MTM
Att ha kontakt med levande människor borde ge mer än att prata med en AI. Så är tyvärr inte fallet när det gäller MTM.
9 mar 2026 • < 1 min




0 kommentarer