Ändrade utlåningsregler till följd av coronaviruset
16 mar 2020 • 2 min
Vissa kommuner stänger biblioteken helt för att begränsa spridningen av coronaviruset. Andra ändrar utlåningsreglerna tillfälligt, och ytterligare andra fortsätter som vanligt.


Strömsund, Rättvik och Staffanstorp är några kommuner som har fattat beslut att stänga biblioteken för att hindra smittspridningen. I Rättvik stängde bibliotek och idrottshallar också för att frigöra städresurser till skolor och äldreboenden.
I Strömsund är såväl bibliotek och bokbuss stängda för externa besökare, till att börja med till den 13 april. Kommunen har beslutat att även ställa in alla arrangemang där kommunen är medarrangör samt simhallar och idrottshallar, förutom för skolornas idrottslektioner, för att förhindra eventuell smittspridning.
I Stockholm håller stadsbiblioteket öppet som vanligt, men uppmanar alla som känner sig sjuka att inte vistas i lokalerna. Under mars månad förlängs lånetiden från fyra till sex veckor. Dessutom ska det gå att låna hem böcker som normalt finns att läsa på biblioteket en kortare tid.

Biblioteken i Malmö har stärkt städ- och hygienrutinerna för att begränsa eventuell smittspridning. Vissa datorer stängs också av för att det ska bli lättare för besökare att hålla avstånd till varandra. Samtidigt stoppas förseningsavgifterna för dem som inte kan lämna tillbaka böcker och andra medier för tillfället.
Många bibliotek håller dock öppet som vanligt, men uppmanar besökare att hålla sig hemma om de är sjuka. I exempelvis Jönköping uppmanar biblioteket också friska besökare att kolla med grannar som är fast hemma om de behöver böcker.
Senaste nytt

Sista året för Stärkta bibliotek – här är hela listan
Enligt kulturminister Parisa Liljestrand har stödet för Stärkta bibliotek varit framgångsrikt. När det nu delas ut för sista gången väntar dock ministern på förslag på nya stödformer.
1 jun 2023 • 2 min

En outsider med uppdrag att förändra på insidan
Pamela Schultz Nybacka hade ett särskilt uppdrag när bibliotekarieutbildningen på Södertörns högskola startades: bredda rekryteringen. Men hittills har de nya studenterna varit svåra att locka.
31 maj 2023 • 7 min

"Vad är egentligen ett bibliotek?" Jag förstår inte frågan
Karin Linder om en frågeställning som ofta hörs i biblioteksvärlden. "Ett fegt sätt att genom låtsat problematiserande styra en framåtsyftande diskussion."
30 maj 2023 • 2 min

Utrensningen av böcker sprider sig – ”Bibliotekarierna de verkliga hjältarna”
Höj rösten och stötta varandra. Det är Nadine Farid Johnsons uppmaning till världens bibliotekarier i tider när utrensningen av böcker pågår på bibliotek och i skolor. Men, som vd för Amerikanska Pen i Washington, varnar hon också för att plocka bort böcker med daterade formuleringar från bokhyllorna.
26 maj 2023 • 5 min

Bibliotekschefen i Högsbo: ”Vi är så, så, så ledsna”
Grethe Österberg, bibliotekschef på Högsbo bibliotek, är ångerfull. Hela personalgruppen inser att inlägget om Lena Anderssons böcker var olämpligt. "Det var fel forum."
26 maj 2023 • 2 min

Skarpt och smart eller ett övertramp?
"Sista veckan innan löning! Vi har fyllt på skåpet i entréhallen med utgallrade böcker", skrev Högsbo bibliotek på Instagram intill en bild av böcker av Lena Andersson som sorterats ut. En oskyldig kommentar till författarens uppmärksammade artikel om hungrande barn? Eller ett oförsvarligt agerande av ett folkbibliotek?
25 maj 2023 • 4 min

Om förberedelser för en oviss framtid
Hur ska biblioteken stå redo för det framtiden bjuder på i form av såväl kriser som digital utveckling? Det var temat när Biblioteksdagarna 2023 drog i gång på onsdagen.
24 maj 2023 • 2 min

Många biblioteksanställda kritiska till anmälningsplikt
En stor del av de som är anställda på bibliotek är mycket kritiska till Tidöförslaget om att offentliganställda ska vara skyldiga att anmäla papperslösa. Fackförbundet Dik har frågat sina medlemmar och bara en liten del av de svarande tycker att förslaget är bra.
24 maj 2023 • < 1 min

Tryckfrihetsförordningen blir världsminne
Unesco har utsett tryckfrihetsförordningen till världsminne. Den var den första i världen att reglera rätten att uttrycka sig fritt och ta del av allmänna handlingar. Det unika källmaterialet finns bevarat på Kungliga biblioteket och på Riksarkivet.
22 maj 2023 • 2 min

Förskönande bild av bibliotek i totalförsvaret
Diskussionen om bibliotekens roll i totalförsvaret tenderar att bli förskönande. Det är viktigt att stå tryggt med fötterna i sin egen verklighet. Hur andra valt att organisera sig är inget facit, skriver Helene Öberg, ordförande i Svensk biblioteksförening.
22 maj 2023 • 2 min

Har nya bibliotekarier kunskaperna som behövs?
Under arbetet med nya numret av Biblioteksbladet skickades frågor till bibliotek om nyutbildade bibliotekariers kompetens. Svaren tyder på ett glapp mellan det verksamheterna behöver och det de nyutbildade har med sig.
19 maj 2023 • 2 min

Färre bibliotek – men besökarna är (nästan) tillbaka
Antalet folkbibliotek fortsätter att minska. Men 2022 års biblioteksstatistik visar att besökarna nästan helt har återvänt efter pandemin.
17 maj 2023 • < 1 min
0 kommentarer