Växande intresse för nätverk för bibliotekens pedagogiska roll
7 nov 2023 • 2 min
AI-frågor om verktyg och källkritik är några delar som lyfts när Nätverket för forskningsbibliotekens pedagogiska roll samlas för sin årliga träff. Intresset är stort. ”Vi har försökt pressa in så mycket som möjligt.”

Nätverket bildades för cirka tio år sedan och har vuxit snabbt. Det är fortfarande informellt, men varje år hålls en nätverksträff där bibliotekarier från forskningsbibliotek i hela landet möts. I år hålls träffen i Stockholm, en dag på Stockholms universitet och en på Södertörns högskola.
– Det har bara vuxit och vi har fått deltagare från både Norge och Finland, säger Anna Stigell, en av dem som arrangerar årets nätverksträff och som till vardags jobbar som bibliotekarie på Stockholms universitetsbibliotek.
– Det finns ett jättestort behov. Vi har bara plats för 60 personer, men många deltar också digitalt.
Hittills har totalt 160 personer anmält sig. De fysiska platserna tog slut fort, men det kan finnas möjlighet för fler att delta digitalt.
Nätverket och den årliga träffen vänder sig till alla som jobbar med undervisning på forskningsbibliotek, de som har den pedagogiska rollen.

– Det är olika på olika bibliotek hur stort fokus man lägger på den rollen. Det handlar om studiestödjande verksamhet, om informationssökning, referenshantering och vi kommer också in på källkritik. Vi ger det till studenterna som ett komplement till den ordinarie undervisningen. Oftast är det uppsatsskrivande studenter som är den stora målgruppen, säger Anna Stigell.
Nätverksträffen, som hålls den 23-24 november, bygger på att deltagarna själva skickar in bidrag. I år har så många bidrag skickats in att arrangörerna har tvingats sålla.
Det kommer att hållas presentationer, dialogcaféer och workshops.
De teman som utkristalliserade sig under planeringen av träffen är AI, öppna lärresurser samt utvärdering och kvalitet.
– Det är roligt att intresset är så stort, vi har inte ens gjort reklam, utan bara lagt ut på Facebook. Vi har försökt pressa in så mycket som möjligt och deltagarna får välja mellan tre olika spår.
Senaste nytt

Helene Öberg om vikten av att förstå kraften i AI
Vi vill inte att unga människor ska växa upp utan att förstå digital utveckling. Vi vill inte heller att de växer upp utan läsning. De förstår själva att båda behövs, skriver Helene Öberg, ordförande i Svensk biblioteksförening.
1 dec 2023 • 2 min

Omfamna, bemästra och använd AI
Bilderna i nya numret av Biblioteksbladet är AI-genererade. Skulle tidningen även kunna skrivas av en chatbot? "Svaret är nej, men jag ändrar mig kanske om någon lyckas instruera en AI att skriva texter som berör på samma sätt som Annika Nordenskiölds bilder", skriver Thord Eriksson.
30 nov 2023 • 2 min

"Jag trodde aldrig att jag skulle få uppleva en ny konstform i mitt liv"
AI-konstnären Annika Nordenskiöld har skapat bilderna till det nya numret av Biblioteksbladet. "Jag försöker få fram bilder som känns och som har någon sorts mänsklig närvaro."
29 nov 2023 • 2 min

Hotat samarbete lever vidare – åtminstone en tid
Svenska Daisykonsortiet, SDK, lever vidare. Det beslutades på förra veckans årsmöte. Nu tillsätts en arbetsgrupp som ska utreda konsortiets framtid.
29 nov 2023 • 3 min

Gammal data hotas av utrotning
Med språk hämtat från naturvetenskapens larm om utsatta djurarter listar Digital Preservation Coalition hotade ”digitala arter”. Några är på väg att försvinna, andra är redan så gott som borta – och följderna är förödande, varnar organisationen.
28 nov 2023 • 3 min

Följ prisutdelningen på Augustgalan
Augustgalan hölls på måndagskvällen. Se hela prisutdelningen i efterhand här.
27 nov 2023 • < 1 min
Augustpriset: "Det är värdefullt med vårt perspektiv i juryn"
I kväll delas Augustpriserna ut. Salomon Hellman gör sitt andra år som ordförande i den jurygrupp som delar ut priset i barn- och ungdomskategorin. Han är bibliotekarie och inköpsansvarig för barn- och ungdomslitteratur på Stockholms stadsbibliotek.
27 nov 2023 • < 1 min

Sökes: person med koll på åldrade data och gammal utrustning – ”Läget är akut”
Hos Kungliga biblioteket pågår rekryteringen till en nyckelposition inom digitalt bevarande. Men det går trögt. ”Vi behöver hitta kompetenser som finns i andra branscher.”
27 nov 2023 • 3 min

"Biblioteket spelar en huvudroll för att förstå Nordirlands förflutna"
25 år har gått sedan långfredagsavtalet slöts den 10 april 1998. Sedan dess råder fred i Nordirland, men såren finns kvar och minnena av konflikten, The Troubles, finns bevarade på The Linen Hall Library i Belfast.
24 nov 2023 • 6 min

Vill vi ha fler icke-vita bibliotekarier så behöver vi prata om rasism
Bibliotek präglas av systematisk rasism och omedvetna fördomar. Den skeva representation avskräcker synliga minoriteter från yrket, skriver bibliotekarien Surrah al-Himidy.
23 nov 2023 • 3 min

Äldsta hbtqi-fynden på runstenar i ny databas
Inom projektet Queerlit har över 2000 titlar med hbtqi-tema katalogiserats i en särskild databas. De flesta är skapade de senaste 20 åren, men där finns också äldre verk. De allra äldsta är tre runstenar.
21 nov 2023 • 3 min

Öppet brev till kulturministern: "Vi är djupt bekymrade"
En anmälningsplikt går emot bibliotekslagen och skulle vara oförenligt med uppdraget att verka för barnens bästa, skriver fyra bibliotekschefer i Östergötland i ett öppet brev till kulturminister Parisa Liljestrand.
20 nov 2023 • 2 min
0 kommentarer