Hård kritik mot Svegfors utredning – ”statliga bidrag till biblioteken kan utebli”
28 mar 2024 • 2 min
Svensk biblioteksförening avstyrker hela förslaget, KB riktar kritik mot stora delar och Föreningen för regional biblioteksverksamhet ställer sig frågande till flera punkter. Mats Svegfors förslag om ny modell för kultursamverkan möts av hård kritik.
Silvia Ernhagen, Svensk biblioteksförening, Joanna Holden, ordförande i Föreningen för regional biblioteksverksamhet och riksbibliotekarie Karin Grönvall riktiar alla kritik till förslagen som presenteras i utredningen om ny samverkansmodell.
Det saknas konsekvensanalyser och det är svårt att se vad förslagen skulle innebära för biblioteksverksamheten. Det är i skarpa ordalag som Svensk biblioteksförening avstyrker hela förslaget på ny kultursamverkansmodell. För att den ska kunna genomföras krävs fortsatt utredning, anser föreningen.
Det handlar alltså om förslaget om ny kultursamverkansmodell, en utredning som leddes av Mats Svegfors och som lämnades till kulturministern i höstas. Förslaget går bland annat ut på att låta kommunerna fördela mer pengar till kultur för att kulturen ska nå ut bättre och bli tillgänglig för fler. Och när remisstiden nu har gått ut står det klart att det möter omfattande kritik.
Med hänvisning till att utredningen är för generell och förslagen av ”en övergripande karaktär”, avstyrker Svensk biblioteksförening hela förslaget.
Även Kungliga biblioteket riktar kritik mot förslaget, även om nationalbiblioteket också anser att ambitionen att minska administration och detaljstyrning är positiv.
Men även KB saknar genomförande- och konsekvensanalys liksom en definition, diskussion och problematisering av begreppet samverkan och konstaterar att flera av utredningens ambitioner kan utvecklas inom dagens kultursamverkansmodell.
Dessutom avstyrker KB förslaget att ersätta kulturplanerna med samverkansbeskrivningar, något som KB befarar kan leda till minskad insyn. Svensk biblioteksförening framför att samverkansplaner kan öka samarbetet, men befarar att det kan öka administrationen, särskilt i mindre kommuner.
Utredningen föreslår också att statliga bidrag till kultur som ligger utanför modellen ska samlas i så kallade kulturpåsar. Här varnar bibliotekssektorn för de konsekvenser som det skulle få för biblioteken.
Föreningen för regional biblioteksverksamhet (FRB) skriver i sitt remissvar att riktade statliga stöd har varit mycket viktiga för lokala bibliotek, ”som tveklöst är kommunernas största kulturverksamhet”.
Även KB avstyrker förslaget om kulturpåsar och Svensk biblioteksförening ser en risk att statliga tillskott till folkbiblioteken skulle minska eller helt utebli om förslaget blir verklighet. Folkbiblioteken är i stort behov av stärkt finansiering, slår föreningen fast. ”Utan riktade medel är det enkelt för kommuner att prioritera annan verksamhet.”
Både Svensk biblioteksförening och FRB ifrågasätter också utredningens indelning av konst- och kulturområden där biblioteken föreslås ingå i samma område som arkiv och museer, men inte i området för litteratur och läsfrämjande. FRB konstaterar att det står i bibliotekslagen att folkbiblioteken ska arbeta med läsfrämjande samt att biblioteken skiljer sig markant från arkiv och museer. Svensk biblioteksförening anser att biblioteken bör ingå i samma område som litteratur och läsfrämjande.
Även Kulturrådet avstyrker hela förslaget och flera andra remissinstanser är kritiska, skriver Dagens Nyheter.
Senaste nytt
Debatt: Läromedelsförfattarnas analys brister
Begagnatmarknaden bär inte skulden för krisen för svensk kurslitteratur. Läromedelsförlagen måste erbjuda en bra betallösning för e-böcker, skriver Lars Iselid, forskningsbibliotekarie, i ett svar på Per Kornhalls förslag som han kallar för konstgjord andning.
24 jan 2025 • 3 min
Bibliotekspersonal filmades – upplevdes som obehagligt
På två bibliotek i Stockholm senaste veckan har personalen filmats av personer som också har ställt frågor. Båda incidenterna har anmälts och upplevts som obehagliga av personalen. ”Vi ser över våra riktlinjer”, säger stadsbibliotekarie Daniel Forsman.
23 jan 2025 • 2 min
Unik studenthistoria digitaliserad
Vilka var 1700-talets studenter på V-Dala nation i Uppsala? Det och andra historiska uppgifter om studenterna universitetet finns nu att hitta för alla i digitaliserad form. ”Otroligt fascinerande material.”
23 jan 2025 • 3 min
KB:s insamling av medier fortsatt viktig – även under krig
Kungliga biblioteket begärde 46 extra miljoner för att göra nationalbiblioteket redo i fall av krig. Men det blev inga extrapengar från regeringen och KB måste göra omprioriteringar för att göra nödvändiga förberedelser.
22 jan 2025 • < 1 min
Metoder från skolan dämpade stöket
Biblioteket i Broby hade problem med stökiga ungdomar. Nya grepp och ett nytt bemötande har gjort situationen bättre. "Bara genom att säga välkommen så skapar du någonting."
21 jan 2025 • 6 min
Nya projekt för ung läsning följs för kunskapsinhämtning
Speaker's Corner, läsambassadörer och läsvisare. Åtta biblioteksprojekt har valts ut som särskilt intressanta för att öka ungas läsning i socioekonomiskt utsatta områden.
20 jan 2025 • 2 min
Ambulans för böcker ska rädda tryckt kulturarv
Det är bättre och billigare att rädda böcker och annat tryckt material om det görs direkt efter en översvämning eller annan naturkatastrof. Därför bygger Tyskland just nu en flotta av ambulanser för böcker och arkivmaterial.
17 jan 2025 • 4 min
Beredskapsplan gör det synligt vad bibliotek kan bidra med
Bibliotek är bra på beredskap, men kan bli bättre. En kurs ska göra Sverige än mer redo för både kris och krig.
16 jan 2025 • 2 min
Los Angeles: Bibliotek hjälper och brinner
Bibliotek är viktiga resurser under brandkatastrofen i Kalifornien, slår den amerikanska biblioteksföreningen fast. ”Tillsammans kan vi stärka våra samhällens motståndskraft.”
14 jan 2025 • 2 min
Bibliotekens verksamhet kartlagd för att utnyttjas vid bedrägeri
Minst fyra bibliotek i norra Stockholm har under årets första dagar använts som täckmantel för att bedragare ska komma åt bankuppgifter och i nästa steg pengar. Sex polisanmälningar har hittills gjorts.
13 jan 2025 • 4 min
Dansk encyklopedi ratar Meta
Den danska motsvarigheten till Nationalencyklopedin, Lex, upphör med annonsering i sociala medier. Valet att i stället gynna traditionella medier beskrivs som en investering i demokrati och ett upplyst samhälle.
13 jan 2025 • 2 min
SvD:s ledarsida klipper och klistrar
I maj 2015 väckte skribenten Paulina Neuding debatt om hot och stök på bibliotek. I en ny artikel framställer hon problemen som bestående – men har behövt gräva djupt för att hitta sina bästa exempel.
11 jan 2025 • 3 min
0 kommentarer