Säters seniorer får fixotek
20 sep 2018 • < 1 min
Säters bibliotek drar igång en rad aktiviteter för äldre. Med hjälp av pengar från Stärkta bibliotek vill de erbjuda fler mötesplatser och ett seniorfixotek.

Säters bibliotek har fått 900 000 kronor från Stärkta bibliotek för att satsa mer på seniorer, särskilt seniorer med åldersrelaterad funktionsnedsättning.
– Vi vill utveckla vår verksamhet och ta reda på vad äldre har för behov. Det här blir ett stort lärandeprojekt för att stärka deras digitala delaktighet, säger Anette Stengård, chef på kommunens kulturförvaltning.
Satsningen genomförs på flera sätt. Dels ska bibliotekets befintliga makerspace utvecklas så att det också riktar sig till personer med åldersrelaterad funktionsnedsättning. Dels ska det byggas ett nytt makerspace, Seniorfixotek, på ett särskilt boende. Det blir en mötesplats för bildning och litterära upplevelser där användarna får tillgång till ny teknik, exempelvis hjälpmedel för att läsa böcker.

En projektsamordnare kommer att anställas och bättre samarbeten ska jobbas upp med socialförvaltning, pensionärsföreningar, universitet och högskolor och studieförbund.
– De äldre tycker att det finns för få mötesplatser och därför ska vi arrangera berättarkaféer runt om i kommunen. En MIK-bibliotekarie kommer att vara med på mötena för att se vad det finns för behov av digital hjälp.
Pengarna från Stärkta bibliotek används under ett år men förhoppningen är att projektet blir treårigt. Till år två planerar biblioteket att söka medel till en buss som åker och hämtar seniorer i hemmet för att köra dem till biblioteket.
– Det är fantastiskt kul att få pengar, vi är väldigt i gasen med projektet, säger Anette Stengård.
Senaste nytt

Snart dags att söka Stärkta bibliotek – för sista gången
Alla landets kommuner har någon gång sökt bidrag från Stärkta bibliotek. När det snart är dags att söka igen är det för sista gången. Men nya stöd ska utredas.
27 jan 2023 • 2 min

Ny uppgörelse i Sölvesborg
Sölvesborgs kommunledning har slutit ännu en uppgörelse med chefen för biblioteket. Denna gång är det Anders Nylander som avslutar sin anställning.
26 jan 2023 • 2 min

Avhopp från Gates-finansierad Ifla-stiftelse
Beslut om framtid och ledning har fått tidigare Ifla-ordföranden Christine Mackenzie att lämna styrelsen för stiftelsen SIGL. Samtidigt pågår samtal med SIGL:s generalsekreterare Gerald Leitner, som sparkats från samma position inom Ifla, om en ny roll som rådgivare.
26 jan 2023 • 2 min
Högre arbetslöshet bland utrikesfödda bibliotekarier
Arbetslösheten är fyra gånger så hög bland bibliotekarier som är födda i utlandet än bland inrikesfödda. Det visar en granskning från Magasin K.
25 jan 2023 • < 1 min

Populärt låna elmätare i söder
Elmätare har funnits i många år på flera av landets folkbibliotek, men det är först under senaste året som låntagarna har fått upp ögonen för dem. Åtminstone i södra delarna av landet.
24 jan 2023 • 3 min

Romskt resursbibliotek placeras i Malmö
Det blir Biblioteken i Malmö som får uppdraget att vara värd för resursbiblioteket för romani chib.
20 jan 2023 • < 1 min

Besked om skolbibliotek uteblev
Vikten av läsning lyftes på skolministerns och utbildningsministerns pressträff på fredagen. Men ingen nämnde skolbiblioteken.
20 jan 2023 • < 1 min

Tror på effekt av tillträdesförbudet
I sin bok Stök på bibliotek konstaterar Gunnar Rensfeldt att varken stöket eller varianter av tillträdesförbud är något nytt. Han tror att lagen om tillträdesförbud kommer att göra skillnad.
19 jan 2023 • 4 min

Små bibliotek för alla – en rörelse över hela världen
Små bibliotekslådor, Little Free Library, är en läsfrämjande rörelse som har spridit sig över världen. Målet är att få fler barn och unga att läsa.
18 jan 2023 • < 1 min

Debatt om anmälningsplikt, armlängds avstånd och hat och hot
Bibliotek ska vara tillgängliga för alla – men skuggsamhället måste bekämpas, skriver kulturminister Parisa Liljestrand i sitt svar på Lawen Redars två interpellationer som nu debatteras i riksdagen. ”Vilka undantag som ska finnas från anmälningsplikten behöver utredas närmare.”
17 jan 2023 • < 1 min

Bibliotekarie i topp tio bland unga tjejers önskan om yrke
Att jobba som bibliotekarie må inte vara den största drömmen bland ungdomar, men en färsk rapport visar att yrket finns med på topp tio när unga kvinnor listar vad de kan tänka sig jobba med. Intresset är mindre bland unga män.
17 jan 2023 • 1 min

Tisdag i riksdagen med debatt om bibliotek
Kan bibliotek fortsätta vara en plats för alla om Tidöavtalets anmälningsplikt av papperslösa drivs igenom? Hur ska hat och hot mot bibliotekspersonal motverkas? I morgon, tisdag kommer frågorna att debatteras i riksdagen.
16 jan 2023 • < 1 min
0 kommentarer