Forskare: Allt fler positiva till användning av persondata
6 dec 2017 • 2 min
Allt fler är optimistiska till att vår personliga information används i olika sammanhang, men samtidigt litar vi inte inte på aktörerna som har tillgång till informationen. Den slutsatsen drar forskaren Jacob Dexe som är en av föreläsarna på Forskardagen som arrangeras i dag.


I dag arrangeras Forskardagen och årets tema är forskning om integritetsfrågor ur samhälleligt, tekniskt och juridiskt perspektiv. Jacob Dexe är en av föreläsarna på plats. Han forskar om samhällspolitik och it på Research Institutes of Sweden, Rise, och avslutar dagen med en föreläsning om att integritet inte längre handlar om huruvida vi blir övervakade eller inte, utan snarare om i vilka sammanhang information sprids och vilken möjlighet vi har att kontrollera det.
– Det finns en ökad optimism kring användning av personlig information. Allt fler förstår värdet av det och accepterar att information kan användas på olika sätt, men samtidigt ser vi en ökad trend att allt fler är oroliga för exakt hur informationen används. Vi har alltså en vilja att använda information men vi litar inte på dem som ska använda sig av den, säger han.
Jabob Dexe anser att det är bra att många aktörer har tillgång till våra personuppgifter. Att stora databaser på sikt gör att bättre produkter skapas och att system som används i viktiga samhällsfunktioner kan förbättras.
– Trots att det finns många olika sätt att identifiera dig som person så är ingen intresserad av att göra den analysen. Men det är klart att det samtidigt finns en risk för att information ska spridas bortom det vi anser är acceptabelt.
Vad ser du för utmaningar för biblioteken när det gäller integritetsfrågor?
– Biblioteken sitter i en speciell sits. Här jobbar ofta informationskompetent personal som kan utbilda andra i hur information används. De är en viktig del av pusslet som är hur vi ska bygga upp samhället i stort för en ökad kunskap om hur information används och sprids.
Hur ser du på nya dataskyddslagen GDPR som kommer i maj nästa år?
– Många tror att lagen kommer att lösa integritetsfrågan. Det är inte sant. Att få en god integritet är en ständig process. GDPR visar snarare en ögonblicksbild av risker och beteenden som man försöker lagstifta om, men det täcker inte alla risker som finns. Vad vi snarare behöver göra är att öka tilliten och förståelsen så att fler kan kan använda sig av vår information, säger Jacob Dexe.
Läs mer:
http://biblioteksbladet.test/biblioteken-forbereder-sig-infor-nya-dataskyddslagen/
Senaste nytt

Använder spel för att nå biblioteksmålen
Spel- och spelkultur står i fokus för ett nytt expertnätverk. Målet är att höja kunskapsnivån på medlemmarna i Svensk biblioteksförening.
2 feb 2023 • 2 min

Iflas ordförande skjuter på budbäraren
Avslöjandena om rötan inom Ifla fortsätter att ge eko. Den tyska tidningen BuB ägnar sin senaste utgåva åt historien och publicerar en intervju där Ifla-ordföranden Barbara Lison både bekräftar viktiga uppgifter och försöker undergräva Biblioteksbladets trovärdighet.
1 feb 2023 • 3 min
”Vi blev förvånade över Lotta Edholms svala intresse”
”Vi måste prata om skolbibliotek”, skriver 1613 personer i ett öppet brev till Lotta Edholm. Igår träffade brevets initiativtagare skolministern. De är frågande över bemötandet de fick.
31 jan 2023 • 3 min

Författare varnas för BTJ-tjänst
I höstas lanserade BTJ sin nya tjänst för författarbesök på bibliotek. Nu varnar Författarcentrum sina medlemmar för att använda den. ”Vi oroar oss för en urholkning av arvodesnivåerna.”
31 jan 2023 • 3 min

Öppet brev till Lotta Edholm: Vi måste prata om skolbiblioteken!
1613 personer från förlag, bibliotek, akademi och fackförbund skriver till skolministern: "En skola är en skola först när alla elever har ett skolbibliotek som är bemannat med en utbildad skolbibliotekarie."
30 jan 2023 • 2 min
Snart dags att söka Stärkta bibliotek – för sista gången
Alla landets kommuner har någon gång sökt bidrag från Stärkta bibliotek. När det snart är dags att söka igen är det för sista gången. Men nya stöd ska utredas.
27 jan 2023 • 2 min

Ny uppgörelse i Sölvesborg
Sölvesborgs kommunledning har slutit ännu en uppgörelse med chefen för biblioteket. Denna gång är det Anders Nylander som avslutar sin anställning.
26 jan 2023 • 2 min

Avhopp från Gates-finansierad Ifla-stiftelse
Beslut om framtid och ledning har fått tidigare Ifla-ordföranden Christine Mackenzie att lämna styrelsen för stiftelsen SIGL. Samtidigt pågår samtal med SIGL:s generalsekreterare Gerald Leitner, som sparkats från samma position inom Ifla, om en ny roll som rådgivare.
26 jan 2023 • 2 min
Högre arbetslöshet bland utrikesfödda bibliotekarier
Arbetslösheten är fyra gånger så hög bland bibliotekarier som är födda i utlandet än bland inrikesfödda. Det visar en granskning från Magasin K.
25 jan 2023 • < 1 min

Populärt låna elmätare i söder
Elmätare har funnits i många år på flera av landets folkbibliotek, men det är först under senaste året som låntagarna har fått upp ögonen för dem. Åtminstone i södra delarna av landet.
24 jan 2023 • 3 min

Romskt resursbibliotek placeras i Malmö
Det blir Biblioteken i Malmö som får uppdraget att vara värd för resursbiblioteket för romani chib.
20 jan 2023 • < 1 min

Besked om skolbibliotek uteblev
Vikten av läsning lyftes på skolministerns och utbildningsministerns pressträff på fredagen. Men ingen nämnde skolbiblioteken.
20 jan 2023 • < 1 min
0 kommentarer