Biblioteksdagarna ställs in

17 mar 2020 • < 1 min

Svensk biblioteksförening har beslutat att ställa in Biblioteksdagarna i maj. Däremot årsmötet kommer att hållas, eventuellt digitalt. "Viktigt i föreningens maskineri"

Att ställa in Biblioteksdagarna var inte ett svårt beslut för Svensk biblioteksförenings styrelse att fatta.

– Det är en icke-fråga som läget är nu. Vi var helt eniga, säger Johanna Hansson, styrelseordförande i Svensk biblioteksförening.

Johanna Hansson. Foto: Stina Loman.

Beslutet att ställa in Biblioteksdagarna till följd av spridningen av coronaviruset fattades på ett extrainsatt styrelsemöte sent på måndagseftermiddagen.

– Det är jättetråkigt, men allt talade tyvärr för att ställa in. Det går inte att planera, det går inte att tänka sig att folk skulle anmäla sig och vi vill inte utsätta folk för risker.

Cirka 500 personer brukar samlas på Biblioteksdagarna. I år skulle konferensen ha hållits i Göteborg den 19-20 maj med tema hållbarhet.

Däremot beslutades att själva årsmötet som hålls i samband med Biblioteksdagarna inte ska ställas in. Men det är inte exakt bestämt i vilken form.

– Det har vi inte tagit ställning till än, kanske kan vi ha det digitalt. Det är vårt högsta beslutande organ och motioner ska beslutas och styrelse ska väljas. Det är viktigt i föreningens maskineri, säger Johanna Hansson.

0 kommentarer

Senaste nytt

Intervju

Forskar om hur kulturkriget påverkar biblioteken

Forskaren Hanna Carlsson, som ofta har fokus på bibliotekspolitik och politisk styrning, efterlyser en mer aktiv bibliotekssektor som vågar hänvisa till vetenskapligt baserad forskning. "Dags att våga säga att det finns information som är bättre än annan."

25 mar 2025 • 7 min

Nyheter

Bristen på bibliotekarier består

Om fem år kommer det fortfarande att vara ont om bibliotekarier och gott om jobb att välja för den som väljer bibliotekarieutbildningen. Inte minst till följd av nya lagen om skolbibliotek.

17 mar 2025 • < 1 min

Nyheter

Starka reaktioner på högerkrönika

Magnus Johanssons krönika om att vara höger och bibliotekarie ledde till ovanligt många reaktioner. Vissa tyckte att det var Biblioteksbladets sämsta publicering på länge, andra tackade för inspelet.

14 mar 2025 • 2 min

MIK

Stora kunskapsluckor i digital källkritik

En av fyra har det senaste året litat på information i sociala medier, om samhällsfrågor, information som senare har visat sig vara falsk. Det visar en ny undersökning från Internetstiftelsen.

13 mar 2025 • 4 min