Färre bibliotek – men besökarna är (nästan) tillbaka
17 maj 2023 • < 1 min
Antalet folkbibliotek fortsätter att minska. Men 2022 års biblioteksstatistik visar att besökarna nästan helt har återvänt efter pandemin.

Antalet folkbibliotek fortsätter att minska, enligt senaste statistiken från KB. Bilden är från folkbiblioteket i Kista som dock finns kvar.
Trenden med färre antal folkbibliotek fortsätter, så även 2022 då antalet folkbibliotek var 1072, åtta färre än året innan och 73 färre än 2015.
Däremot har antalet skolbibliotek med åtminstone halvtidsbemanning ökat något och cirka 20 000 fler elever hade tillgång till ett halvtidsbemannat skolbibliotek 2022 jämfört med året innan. Det gör att nästan hälften av landets elever nu har tillgång till bemannat skolbibliotek eller ett integrerat folkbibliotek.
Besöken på biblioteken har ökat kraftigt under senaste året jämfört med pandemiåren och 2022 gjordes nästan 46 miljoner besök på folkbibliotek. På allt typer av bibliotek gjordes totalt 63 miljoner besök, en ökning med 52 procent jämfört med 2021. Kvinnor dominerar fortfarande bland besökarna och förra året utgjorde de 62 procent av de aktiva användarna.
Även om besöken har ökat stort är de inte riktigt tillbaka till nivåerna före pandemin. 2022 uppgick de aktiva användarna till 2,3 miljoner personer på folkbiblioteken. Det kan jämföras med 2,6 miljoner före pandemin.
Antalet aktiva användare på lärosätesbiblioteken är dock rekordstort och ökade med över 100 procent förra året jämfört med pandemiåret 2021. Biblioteken på högskolor och universitet hade närmare en halv miljon aktiva användare förra året.
Statistiken kommer från Kungliga bibliotekens årliga rapport.
Missa inte ›› Personen bakom biblioteksstatistiken: I dag riktas allas blickar mot Cecilia Ranemo
Fakta Bibliotek 2022
- Andel av landets elever har tillgång till åtminstone halvtidsbemannat skolbibliotek eller ett integrerat folkbibliotek: 48 procent .
- Antal folkbibliotek 2022: 1072 (minskning med åtta).
- Andel kvinnor bland biblioteksanställda: 76 procent.
- Andel kvinnor bland aktiva låntagare: 62 procent.
- Antal aktiva låntagare på alla typer av bibliotek: Drygt 3,5 miljoner.
- Antal aktiva användare på lärosätesbiblioteken: Drygt 477 000.
- Källa: Kungliga biblioteket
Senaste nytt

Utrensningen av böcker sprider sig – ”Bibliotekarierna de verkliga hjältarna”
Höj rösten och stötta varandra. Det är Nadine Farid Johnsons uppmaning till världens bibliotekarier i tider när utrensningen av böcker pågår på bibliotek och i skolor. Men, som vd för Amerikanska Pen i Washington, varnar hon också för att plocka bort böcker med daterade formuleringar från bokhyllorna.
26 maj 2023 • 5 min

Bibliotekschefen i Högsbo: ”Vi är så, så, så ledsna”
Grethe Österberg, bibliotekschef på Högsbo bibliotek, är ångerfull. Hela personalgruppen inser att inlägget om Lena Anderssons böcker var olämpligt. "Det var fel forum."
26 maj 2023 • 2 min

Skarpt och smart eller ett övertramp?
"Sista veckan innan löning! Vi har fyllt på skåpet i entréhallen med utgallrade böcker", skrev Högsbo bibliotek på Instagram intill en bild av böcker av Lena Andersson som sorterats ut. En oskyldig kommentar till författarens uppmärksammade artikel om hungrande barn? Eller ett oförsvarligt agerande av ett folkbibliotek?
25 maj 2023 • 4 min

Om förberedelser för en oviss framtid
Hur ska biblioteken stå redo för det framtiden bjuder på i form av såväl kriser som digital utveckling? Det var temat när Biblioteksdagarna 2023 drog i gång på onsdagen.
24 maj 2023 • 2 min

Många biblioteksanställda kritiska till anmälningsplikt
En stor del av de som är anställda på bibliotek är mycket kritiska till Tidöförslaget om att offentliganställda ska vara skyldiga att anmäla papperslösa. Fackförbundet Dik har frågat sina medlemmar och bara en liten del av de svarande tycker att förslaget är bra.
24 maj 2023 • < 1 min

Tryckfrihetsförordningen blir världsminne
Unesco har utsett tryckfrihetsförordningen till världsminne. Den var den första i världen att reglera rätten att uttrycka sig fritt och ta del av allmänna handlingar. Det unika källmaterialet finns bevarat på Kungliga biblioteket och på Riksarkivet.
22 maj 2023 • 2 min

Förskönande bild av bibliotek i totalförsvaret
Diskussionen om bibliotekens roll i totalförsvaret tenderar att bli förskönande. Det är viktigt att stå tryggt med fötterna i sin egen verklighet. Hur andra valt att organisera sig är inget facit, skriver Helene Öberg, ordförande i Svensk biblioteksförening.
22 maj 2023 • 2 min

Har nya bibliotekarier kunskaperna som behövs?
Under arbetet med nya numret av Biblioteksbladet skickades frågor till bibliotek om nyutbildade bibliotekariers kompetens. Svaren tyder på ett glapp mellan det verksamheterna behöver och det de nyutbildade har med sig.
19 maj 2023 • 2 min

"Alla i Bibliotekssverige tycker att de känner mig"
Nu vänds allas blickar mot Cecilia Ranemo på Kungliga biblioteket. Hon är ansvarig för den årliga biblioteksstatistiken som släpps i dag.
17 maj 2023 • 5 min

Trots läskris: Inga besked om satsning på skolbibliotek
Nivåerna på svenska tioåringars läsning är så låg att skolminister Lotta Edholm talar om en läskris i svensk skola. Läslyftet förlängs meddelar ministern, men nämner inte skolbiblioteken när hon listar åtgärder för att komma till rätta med problemen.
16 maj 2023 • 2 min

Bibliotek och lokaltidningar har mycket att vinna på samarbete
Bibliotekarier och journalister kan inspireras av varandra i arbetet för demokratin. Det är en av slutsatserna i en rapport som släpps i dag.
16 maj 2023 • 3 min

Vill publicera namn på hotad dragartist – "Så fruktansvärt tråkigt"
Joakim Lamotte lovar att inte röja identiteten på dragshowartisterna som biblioteket i Olofström har anlitat. Villkoret är att han själv får komma och läsa sagor för barnen. Biblioteket tolkar det som utpressning, själv uppger han att det är ett skämt.
15 maj 2023 • 3 min
0 kommentarer