Ny rapport: Flest folkbibliotek har stängts i Sverige
5 maj 2020 • 2 min
Sverige är det land i Norden där flest folkbibliotek har stängt. Det visar en nypublicerad rapport där det också konstateras att flest bibliotek i förhållande till invånare finns på Åland.


Trångsunds bibliotek i Huddinge kommun stänger i mitten av maj. Kommunens kultur- och fritidsnämnd måste spara 2,3 miljoner kronor och Trångsundsborna hänvisas till biblioteket i Skogås.
Antalet folkbibliotek har minskat i alla de nordiska länderna sedan 2015. Den största minskningen syns i Sverige där 36 folkbibliotek försvann mellan 2015 och 2018.
Sverige har dock fortfarande flest folkbibliotek av de nordiska länderna. 2018 var siffran 1 109. Men i förhållande till befolkningen toppar Åland, följt av Norge och Finland. I Danmark finns minst antal folkbibliotek, endast 0,07 per tusen invånare. Det kan jämföras med Ålands, 0,54.
Fakta Antal folkbibliotek i Norden 2018
Sverige: 1 109 (per 1000 invånare: 0,11) Finland: 736 (per 1000 invånare: 0,13) Norge: 667 (per 1000 invånare: 0,13) Danmark: 430 (per 1000 invånare: 0,07) Färöarna: 18 (per 1000 invånare: 0,36) Grönland: 17 (per 1000 invånare: 0,3) Åland: 16 (per 1000 invånare: 0,54) Island: Uppgift saknasDet skriver Kulturanalys Norden i en rapport om folkbiblioteken som publicerades på tisdagen.
Åland är också den plats där flest boklån och flest biblioteksbesök görs per invånare. En genomsnittlig ålänning besöker biblioteket tio gånger per år, medan norrmännen endast besöker biblioteken knappt fem gånger per år och person. Ålänningarna lånar också mest fysiska böcker av nordborna, med 13 böcker i genomsnitt per person och år. Tätt följda av finländarna med tolv böcker per person och år. En genomsnittlig svensk lånar endast sex böcker om året, norrmännen och danskarna fem.
Lån av andra medier än böcker ligger på cirka ett per år, förutom i Finland där drygt tre lån per person görs av andra medier varje år.
Enligt rapporten har också besökare och boklån minskat i takt med att antalet bibliotek har minskat. Totalt i Danmark, Finland, Åland, Norge och Sverige minskade antalet lån med 16 procent mellan 2010 och 2018.
Siffror finns också för folkbiblioteken på Grönland och Färöarna, men där är statistiken bristfällig. För Island saknas tillgänglig biblioteksstatistik.
Fakta Kulturanalys Norden
Kulturanalys är en statlig myndighet som utvärderar och analyserar effekter av förslag och genomförda åtgärder på kulturområdet i Sverige. Kulturanalys Norden verkar på uppdrag av de nordiska kulturministrarna och finansieras av Nordiska ministerrådet. Myndigheten för kulturanalys är värdorganisation. Kulturanalys Nordens uppdrag är att ta fram statistik och kunskapsunderlag till nytta för beslutsfattare.Senaste nytt

Förskollärare på biblioteket för mer läsfrämjande
I Fisksätra är språknivån lägre och färre barn går i förskola. För att jobba mer med läsfrämjande har biblioteket anställt en förskollärare.
18 feb 2025 • 4 min
"En självklarhet att samarbeta om folkbiblioteken"
Myndigheter ska samverka mer kring folkbiblioteken. ”Vi ska kunna ge mer och bättre underlag”, säger Pernilla Conde Hellman, enhetschef på Kulturrådet.
17 feb 2025 • 2 min

Missnöje med nya Biblio – men snart ska problemen vara lösta
E-boksläsare som laddar ner böcker via biblioteket har problem med den nya versionen av Biblio. Men nu är en lösning på gång.
14 feb 2025 • 2 min

Biblioteksbedrägerierna tycks vara över
Bedrägerivågen med bibliotek som täckmantel har ebbat ut. Det konstaterar polisen.
13 feb 2025 • < 1 min

Upprop för hotat bibliotek
Raoul Wallenberg-institutets bibliotek för mänskliga rättigheter hotas av nedläggning. Nu har juristerna Izabell Zaza och Amanda Bergqvist organiserat ett upprop för att försöka rädda biblioteket.
12 feb 2025 • 2 min

Satsning på uppsökande gav ”biblioteksfeber”
Efter ett år med minskade öppettider och mer uppsökande verksamhet har stadsdelsbiblioteken i Västerås nått ut till flera hundra procent fler invånare.
11 feb 2025 • 4 min

Tillgången till Legimus styrs upp
Regeringen ger MTM i uppdrag att säkerställa att bara personer med läs- eller synnedsättning får tillgång till Legimus. Beskedet välkomnas av Läromedelsförfattarna.
11 feb 2025 • < 1 min

”Eleverna är den främsta måltavlan för hat, hot och våld”
Komvux-bibliotekarien Soledad Cartagena om massakern på Campus Risbergska i Örebro: ”Jag har själv upplevt hur vi med invandrarbakgrund blivit måltavlor för rasistiska grupper, politiken och själva systemet.”
10 feb 2025 • 3 min

Replik: Iselid är sen på bollen
Samtal om förhandlingar om e-böcker pågår redan, skriver Stefan Persson från Läromedelsföretagen i ett svar i debatten om svensk kurslitteratur. Han konstaterar att Lars Iselids alternativ ”låter mer som en from förhoppning än en realistisk lösning.”
6 feb 2025 • 3 min

Biblioteket inrymdes under skolskjutningen
Personal och besökare på Haga bibliotek i Örebro inrymdes när den värsta skolskjutningen i Sveriges historia pågick på skolan strax intill. ”Det var en overklighetskänsla.”
6 feb 2025 • 4 min

Jag är djupt oroad över Svensk näringslivs rapport
I en ny rapport om kommunal effektivisering hävdar Svenskt näringsliv att det finns stora marginaler för besparingar på folkbiblioteken. Rapport är urusel och tar ingen hänsyn till bibliotekens bredare samhällsnytta, skriver Tommy Bildström.
5 feb 2025 • 3 min

Drygt två veckor med Trump och kulturkriget trappas upp
Med Trump som president ökar pressen mot USA:s bibliotek och deras personal. I Texas ligger flera lagförslag som kan kriminalisera bibliotekariers arbete. Hittills har de amerikanska kulturkrigen även nått oss, så frågan är när Sverige också drabbas av en upptrappning?
4 feb 2025 • 4 min
0 kommentarer