Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
11 jun 2021 • < 1 min
Skolinspektionen önskar tydligare krav i lagtexten och Skolledarförbundet varnar för snuttifiering av skolans verksamhet.
Skolbiblioteket på Täljegymnasium i Södertälje.
En del positiva tillrop till förslagen på stärkta skolbibliotek hörs även från skolans värld, om än något försiktigare än från biblioteksvärlden.
I ett remissvar på utredningens delbetänkande beklagar fackförbundet för rektorer, Sveriges skolledarförbund, de stora skillnaderna på tillgången till skolbibliotek för landets elever. Men samtidigt som förbundet tycker att skolbiblioteken är viktiga i den pedagogiska verksamheten varnar det för ”snuttifiering” när man fördjupar sig i endast en av de olika pedagogiska verktyg som finns på skolorna. Det blir svårt att förhålla sig till förslagen när de inte sätts in i ett större sammanhang, skriver förbundet.
Skolledarna saknar en problematisering i utredningen kring varför skolbiblioteksverksamheten skiljer sig åt mellan olika skolor och olika kommuner. Om de olika svårigheter som skolorna står inför skulle redovisas skulle det bli lättare att sätta de nya förslagen i sitt sammanhang och väga om andra insatser. Förbundet saknar också en konsekvensbeskrivning av hur rektorernas arbetsmiljö och -belastning skulle påverkas med förslagen.
Skolinspektionen bedömer att förslagen i utredningen skulle stärka elevernas rätt till skolbibliotek. Men för att myndigheten ska kunna ”ingripa starkt” mot de skolor som inte följer de nya reglerna krävs en tydligare lagtext. En för allmänt hållen lagtext gör det svårare för Skolinspektionen att vitesförelägga skolor där det finns brister.
Förslagen som behöver förtydligas är de om tillgång till bibliotek på varje skola, bemanningen av skolbiblioteken samt rektors ansvar. Skolinspektionen önskar också se en definition av skolbibliotek i skollagen.
Friskolornas riksförbund väntas också komma in med ett yttrande under dagen.
Bibliotek är viktiga resurser under brandkatastrofen i Kalifornien, slår den amerikanska biblioteksföreningen fast. ”Tillsammans kan vi stärka våra samhällens motståndskraft.”
14 jan 2025 • 2 min
Minst fyra bibliotek i norra Stockholm har under årets första dagar använts som täckmantel för att bedragare ska komma åt bankuppgifter och i nästa steg pengar. Sex polisanmälningar har hittills gjorts.
13 jan 2025 • 4 min
Den danska motsvarigheten till Nationalencyklopedin, Lex, upphör med annonsering i sociala medier. Valet att i stället gynna traditionella medier beskrivs som en investering i demokrati och ett upplyst samhälle.
13 jan 2025 • 2 min
I maj 2015 väckte skribenten Paulina Neuding debatt om hot och stök på bibliotek. I en ny artikel framställer hon problemen som bestående – men har behövt gräva djupt för att hitta sina bästa exempel.
11 jan 2025 • 3 min
Nödvändiga grundlagsändringar gör att införandet av tillgänglighetsdirektivet försenas för e-böcker. Branschens aktörer är nöjda över beskedet.
9 jan 2025 • 2 min
EU:s tillgänglighetsdirektiv ska börja gälla i sommar. Men nödvändiga grundlagsändringar gör att införandet när det gäller e-böcker måste skjutas på framtiden, enligt en utredning som lades fram på tisdagen.
7 jan 2025 • < 1 min
Doktoranden Camilla Lindelöw trodde att forskare redan arbetade mycket med text- och datautvinning, TDM, från upphovsrättskyddat material och att det fanns processer för det. Men så är det inte. ”Jag skulle önska att lärosätesbiblioteken uppmärksammade detta i sina förhandlingar genom krav på förlagen.”
7 jan 2025 • 5 min
En tillbakablick på året som gått visar att de biblioteksfrågor som dominerade handlade om skolbibliotek, ekonomi, anmälningsplikt och läshjälp för studenter. God jul önskar Biblioteksbladet!
20 dec 2024 • 6 min
Mitt i en turbulent tid står biblioteken starka för utbyte av idéer, berättelser och fakta. Vårt förtroende i samhället ökar – nu gäller det att förvalta det, skriver Miriam Nauri i en julkrönika.
19 dec 2024 • 2 min
På Södertörns högskola har 26 procent av studenterna tillgång till talbokstjänsten Legimus. Bibliotekschefen Lotta Janson är trygg med att behoven bedöms tillräckligt noggrant.
19 dec 2024 • 3 min
Försäljningen av ny kurslitteratur har på kort tid sjunkit kraftigt. En förklaring är missbruk av Legimus, enligt Läromedelsförfattarnas ordförande Per Kornhall.
18 dec 2024 • 2 min
MTM:s talbokstjänst Legimus kritiseras hårt. Beslutet att införa kryptering av ljudfilerna avfärdas som verkningslöst. I stället borde MTM helt avstå från att publicera titlar som tillgänglighetsanpassats, anser organisationen Läromedelsföretagen.
17 dec 2024 • 5 min
0 kommentarer