Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
9 okt 2020 • 2 min
Fokus på pojkar, bemannade skolbibliotek och ökad digitalisering. Det är några av de biblioteksförslag som riksdagsledamöter har lämnat in till riksdagen.
Flera av årets motioner till riksdagen handlar om bibliotek.
Av de 3655 motioner som lämnades in till riksdagen under allmänna motionstiden i år handlade flera om bibliotek.
Moderaterna vill lägga 70 miljoner kronor per år i tre år på ökat stöd till barnlitteratur och ökad digitalisering på biblioteken. ”Kostnaden för den digitala utlåningen ökar ständigt”, skriver Lotta Finstorp (M), kulturpolitisk talesperson i motionen. Hennes partikollega Maria Stockhaus vill se ett slut på det digitala utanförskapet och ge biblioteken ett särskilt uppdrag att sprida digital kunskap personer med lågt tekniskt kunnande.
Vänsterpartiet vill öka tillgången till biblioteken. Under 2021 vill partiet lägga 75 miljoner kronor på exempelvis fler bokbussar och bättre öppettider. Året därefter avsätts 150 miljoner kronor. V vill också se fler bemannade skolbibliotek, men avvaktar ett skarpt förslag tills regeringens utredning presenteras.
Kristdemokraterna vill förlänga den satsning på bibliotek i utanförskapsområden de införde tillsammans med M 2019. KD föreslår 25 miljoner kronor för 2022 och 2023.
Biblioteken är en viktig aktör för läsinlärning, konstaterar KD i motionen. Så viktig att partiets kulturpolitiske talesperson Roland Utbult efterlyser nya lösningar för att finansiera biblioteken med generösa öppettider. ”För att kunna möta behovet av tillgänglig litteratur kan det ibland bli nödvändigt att ta till okonventionella lösningar…”
Liberalerna vill rikta särskilt fokus på pojkar och personer med utländsk bakgrund i arbetet med läsutveckling. Biblioteken är ”…allra viktigast för unga personer som inte växer upp med böcker omkring sig… Så är inte minst fallet i flera av landets utsatta områden, där exempelvis trångboddheten är ett utbrett problem som försvårar för barn och ungas möjlighet att läsa och studera hemmavid”, skriver Christer Nylander (L), kulturpolitisk talesperson.
Liberalerna efterlyser också att det snart kommer ett lagförslag från regeringen som gör det möjligt att porta stökiga individer från biblioteken.
Centerpartiet vill inrätta ett språkcentrum för meänkieli, ett av de fem nationella minoritetsspråken, i Övertorneå. Partiet föreslår också ett resursbibliotek för meänkieli, en fråga som redan bereds i regeringskansliet.
Sverigedemokraterna vill skynda på digitaliseringen av det tryckta kulturarvet och vill, som Biblioteksbladet har berättat tidigare, plocka bort personer med annat modersmål än svenska som prioriterad grupp i bibliotekslagen.
Även regeringspartierna har lagt motioner om bibliotek. Anna Sibinska från Miljöpartiet föreslår ökad biblioteksersättning för att främja tillgången på bemannade bibliotek och stärka digitaliseringen på biblioteken.
Socialdemokraterna vill göra biblioteken till centrum för lärande. Och Jörgen Hellman (S) vill se fler insatser mot näthat, bland annat på biblioteken.
Svensk biblioteksförenings utmärkelser delades ut förra veckan. Ceremonin i Stockholm leddes av Eva Gustafsson från Umeå stadsbibliotek. Här är pristagarna.
18 nov 2025 • 2 min
Från 2029 blir Biblioteksdagarna digitala vartannat år. Ett skäl är möjligheten till större delaktighet.
14 nov 2025 • < 1 min
Raymundo Vázquez och Jonna Jonsson har tagits in för att höja AI-kompetensen i Jämtland-Härjedalen. "De som är kritiska till AI tjänar på att utbildas i ämnet för att de får hjälp att kunna känna sig mer skyddade eller säkrare i den här digitala eran."
13 nov 2025 • 2 min
Svensk biblioteksförenings utmärkelser har delats ut. I år var det dock bara åtta pristagare eftersom Collijnpriset är under utvärdering.
12 nov 2025 • 2 min
Bibliotekschefen Agnes Kotka skrev i Biblioteksbladet om sin resa till Västbanken och östra Jerusalem. Hennes berättelse har fått mycket uppmärksamhet.
10 nov 2025 • 2 min
Daniel Forsman tar över som chef för Riksarkivet efter Karin Åström Iko. Han har varit chef för Stockholms stadsbibliotek sedan 2018 och var innan dess chef för biblioteket på Chalmers i Göteborg.
6 nov 2025 • 2 min
Att räkna tjänster på skolornas bibliotek räcker inte, verksamheten måste också planeras, följas upp och utvecklas så att att det gynnar elevers lärande, skriver Anette Widenberg Helgesson. "För att det ska bli verklighet krävs stöd, särskilt för små kommuner med begränsade resurser."
6 nov 2025 • 2 min
Idag släpps ”Stockholmsdeklarationen”, ett upprop om att stoppa oseriös och för biblioteken kostsam publicering av vetenskap. ”Vi hoppas att det ska reformera publiceringssystemet”, säger Dan Larhammar, en av initiativtagarna.
5 nov 2025 • 3 min
Skolinspektionens generaldirektör Marie Axelsson befarar tolkningssvårigheter. "Vi kommer att se olika varianter på hur man som skolhuvudman har sett till att följa skollagens krav."
4 nov 2025 • 2 min
Den fysiska informationsdisken är viktig, visar en undersökning på Göteborgs universitetsbibliotek. Studenterna vill ha personlig service och mänsklig kontakt.
3 nov 2025 • 2 min
Ord står mot ord i Norrköping. Vilka elever får egentligen låna boken "Gender Queer" på Hagaskolan? Alla, eller bara eleverna på högstadiet?
31 okt 2025 • 4 min
Resurserna för folkbibliotek och studieförbund har länge urholkats, visar en ny rapport. Staten måste gå in med pengar igen, anser Svensk biblioteksförenings generalsekreterare Silvia Ernhagen.
29 okt 2025 • 2 min
0 kommentarer