Stulen biblioteksbok från 1600-talet dök upp på auktion i New York

22 apr 2021 • 2 min

En bok från Stockholms universitetsbibliotek har hittats på auktionsfirman Sotheby’s i New York. ”Vi har en stark förhoppning att få tillbaka den”, säger överbibliotekarie Wilhelm Widmark.

Wilhelm Widmark, Stockholms universitetsbibliotek.

Boken upptäcktes av en aktör som arbetar med att leta stulet kulturarv. Aktören meddelade Kungliga biblioteket i tron att boken hade stulits därifrån. KB såg snabbt att boken tillhörde Stockholms universitetsbibliotek.

Även om boken troligtvis stals för många år sedan var den inte saknad och stölden inte polisanmäld. Däremot finns ett hål i bokhyllan där den hade stått.

– Vi har just polisanmält stölden och jag håller nu på att skriva till Sotheby’s för att be dem skicka tillbaka den, säger Wilhelm Widmark.

– Vi vet inte än, men vi har en stark förhoppning att Sotheby’s lämnar tillbaka den eftersom det finns så starka bevis och det vore oetiskt att inte lämna tillbaka den.

Boken som saknas heter New Englands Rarities och är skriven av John Josselyn. Den trycktes i London 1672 och kom till Stockholms universitetsbibliotek när Kungliga vetenskapsakademiens bibliotek deponerades där. Boken ingår i en gammal samling som heter Bröderna Bergius bibliotek och förvarades i bibliotekets raritetskammare.

– Såna här böcker renderar ett väldigt högt värde. Det som är speciellt med den här boken är att de inte har försökt dölja var den kommer ifrån.

Exlibrismärket sitter fortfarande kvar på boken och när den väl hittades var den lätt att identifiera.

Wilhelm Widmark tror att stölden från Stockholms universitetsbibliotek begicks flera årtionden tillbaka i tiden. Boken kom till Sotheby’s från ett dödsbo och såldes senast i USA i slutet av 1990-talet.

– I dag skulle ingen komma in till våra raritetssamlingar, vi har betydligt högre säkerhet nu.

Läs mer ›› Exemplar av samma bok stulet även från KB

Läs mer ›› Polisen: Böcker ovanliga stöldföremål

0 kommentarer

Senaste nytt

Skolbibliotek

Ny lag om skolbibliotek på väg

Elever ska som regel ha tillgång till ett skolbibliotek på sin skola. Och det ska vara bemannat av utbildade bibliotekarier. Det skriver regeringen i det lagförslag som nu skickas till Lagrådet.

17 jun 2024 • 2 min

Nyheter

En hel dag om bibliotek i Almedalen

Under rubriken Biblioteksarenan ägnas en hel dag av Almedalsveckan till samtal om bibliotek. Bland panellisterna finns Kajsa Ravin, Göran Arrius, Brit Stakston och Silvia Ernhagen.

17 jun 2024 • < 1 min

Reportage

Bytte socialtjänsten mot biblioteket

Efter 15 år i socialtjänsten började Gabriella Andersson för tre år sedan att utbilda sig till bibliotekarie. Nu tar hon examen. ”Jag har fått en djupare förståelse för bredden i det här yrket.”

14 jun 2024 • 2 min

Reportage

Ett kulturarv med växande hål

Medieutvecklingen är blixtsnabb, lagarna föråldrade, Kungliga biblioteket ligger efter – och frågor om framtiden möts med politisk tystnad. Samtidigt försöker 13 personer bevara fler minnen av 2020-talet.

7 jun 2024 • 9 min