Viktigt att anmäla stök på biblioteket
14 mar 2022 • 3 min
Allt från påtryckningar om inköp av litteratur till rena dödshot. Hot och våld har de senaste decennierna uppmärksammats på allt fler bibliotek. Arne Ledenstam utbildar bibliotekarier i Region Gävleborg att möta och hantera hotfulla situationer.

Företagshälsovården kan vara till god hjälp för att lära bibliotekspersonalen hantera hot och våld.
I Söderhamn ligger biblioteket vägg i vägg med Systembolaget och i Bollnäs är fritidsgården granne med biblioteket. Det skapar olika typer av ordningsproblem som kan behöva olika typer av bemötande.
Vanligtvis är bibliotekarier duktiga på att bemöta stökiga personer, säger Arne Ledenstam på Företagshälsan i Region Gävleborg.
– De är ofta bra på det för de tränar på det hela tiden, om man jämför med andra verksamheter där stök och bråk inte förekommer.
Företagshälsovården i Gävleborgs län har bland annat stöttat biblioteket i Söderhamn där det fanns stora problem med stökiga besökare. Som Biblioteksbladet tidigare berättat har situationen förbättrats där under de senaste åren. Även personalen på Bollnäs bibliotek har utbildats för att möta hotfulla och stökiga situationer.
– Vi hade en incident med en besökare som uppfattades som hotfull. Eftersom vi inte har haft en sådan utbildning och vi har många nya i personalen, var det ett bra tillfälle att följa upp med företagshälsovården, säger Peter Hirseland, bibliotekschef i Bollnäs.
I Bollnäs finns en fritidsgård i anslutning till biblioteket, något som ibland leder till att ungdomar som inte har direkta biblioteksärenden ändå kommer dit.
– Det kan uppfattas som störande, men det är inte på något sätt ovanligt mycket. När det gäller alla former av bemötande, inte bara av ungdomar utan även personer med speciella behov, är det en konst att kunna bemöta alla olika typer av besökare på ett bra sätt.

Det handlar delvis om resurser, poängterar Peter Hirseland, men också om utbildning och att känna till vilka rutiner som finns. Generellt tycker han inte att stöket ökar just på bibliotek, utan konstaterar att det som sker där är en reflexion av samhället i övrigt.
– Missbrukare har funnits tidigare, ungdomar har funnits och folk med psykiska problem, säger Peter Hirseland.
– Jag vänder mig mot det synsätt som man ibland kan höra, att alla var tysta och mer väluppfostrade på biblioteken förr i tiden. Jag vänder mig starkt emot det, jag tycker inte det finns några belägg för det.
Tips för att minska stöket:
- Samverka med kommun och polis
- Gör ordentliga riskbedömningar
- Ha tydliga rutiner att följa innan, under och efter incidenter
- Se till att det görs incidentrapporteringar och polisanmälningar
- Möblera om: Sänk hyllor och ta bort sittgrupper
- Skapa kontakter med föräldrar
- Undvik ensamarbete
- Ha larm på biblioteket
- För diskussioner om hot och våld på arbetsplatsen
- Källa: Sunt arbetsliv

– Som jag upplever det är det en offentlig lokal som alla ska ha tillgång till och ändå ska personalen upprätthålla ordning. Många är duktiga på lågaffektivt bemötande, på att hålla sig sakliga och inte trigga personer.
Företagshälsovården lär ut hur man bemöter personer som är högljudda eller bråkar, utan att situationen eskalerar. Viktiga saker att tänka på om bråk uppstår är att larma, se till att man är fler i personalen samt se till att det finns reträttvägar om något allvarligt sker. Det är också viktigt att rapportera in hotfulla händelser samt polisanmäla när det behövs. Lågaffektivt bemötande handlar om att visa förståelse för en person som är upprörd eller irriterad, men ändå markera vilka regler som gäller. Man ska känna sig trygg i hur man bemöter stökiga personer på ett bra sätt och i att det finns rutiner att hänvisa till, förklarar Arne Ledenstam.
För att komma till rätta med ordningsproblem är det systematiska arbetsmiljöarbetet viktigt. Företagshälsovården stöttar verksamheten genom att undersöka, riskbedöma och föreslå åtgärder som kan följas upp. Det förebyggande arbetet är viktigt, understryker Arne Ledenstam.
– Att hamna i hot- och våldssituationer kan vara obehagligt, men om man har rutiner blir det lättare att hantera. Då slipper man komma i situationer där man behöver ta hand om personer som har kommit till skada eller blivit rädda.
Organisationen Sunt arbetsliv, som drivs gemensamt av fackförbunden och Sveriges Kommuner och Regioner (SKR), jobbar med ett nytt stödmaterial för trygghetsutbildningar som ska vara klart till sommaren.
Senaste nytt

Biblioteken går före under vecka för hållbarhet
Nästa vecka är det dags igen. Vecka 17 är veckan då biblioteken visar upp sig som möjliggörare för ett mer hållbart samhälle. I Örnsköldsvik finns pilotbiblioteket för projektet. "När världen brinner måste vi våga vara optimistiska."
17 apr 2025 • 3 min

Konservativt bibliotek tillhåll för högerextrema?
Bibliothek des Konservatismus i Berlin beskrivs som viktigt för den tyska "nyhögern", med partiet Alternativ för Tyskland i spetsen. Men biblioteket avvisar bilden: ”De behöver inte vårt bibliotek för att mötas.”
16 apr 2025 • 4 min

Utsatta skriver dikter på biblioteket
Stöket på Falu stadsbibliotek bestod tidigare till stor del av besök från missbrukare och hemlösa. Men sedan de bjöds in för att skriva dikter på biblioteket har relationen förbättrats.
15 apr 2025 • 3 min

Brit Stakston: Det offentliga samtalet har blivit hackat
Biblioteken kan återupprätta det faktabaserade och reflekterande samtalet. Tillsammans med oberoende journalistik är de motkrafter till den offentliga dialogens förfall, skriver Brit Stakston.
14 apr 2025 • 7 min

Tummen upp för förslag om e-böcker och tillgänglighet
Det var över lag positiva tongångar när remissinstanserna svarar på förslaget om grundlagsändring när det gäller tillgänglighet för e-böcker. Men med några särskilda uppmaningar till regeringen.
11 apr 2025 • < 1 min

Raoul Wallenberg-institutets bibliotek räddas
Framtiden för det unika mänskliga rättigheter-biblioteket har varit osäker. Nu meddelar regeringen att Raoul Wallenberg-institutet får 10 miljoner kronor för att rädda biblioteket.
9 apr 2025 • 2 min

"Han har koll på en massa saker som inte vi känner till"
En socionom fick ett vikariat på biblioteket i Ängelholm, där ungdomsgäng tidigare orsakat stök. ”Nu har vi nästan inga problem.”
9 apr 2025 • 3 min

Studie kring information i kris och krig
Hur ska information nå ut om det blir krig? Det har undersökts i en förstudie där både nyhetsmedier och bibliotek ingår. Tanken är att gå vidare med ett forskningsprojekt för att jobba fram en plan över hur information ska nå ut även till människor i utanförskap.
8 apr 2025 • 2 min

Bibliotekets ansvar att ge plats åt svåra ämnen
Biblioteket i Oskarshamn står öppet för nästan vilka debattörer som helst. ”När vi startade det här fick vi frågan: ’Men vad gör ni då om Sverigedemokraterna vill komma och prata?’ Ja, vi låter dem komma.”
7 apr 2025 • 4 min

Utlåningen av digitala medier ska samordnas
Nu ska en gemensam standard tas fram för utlåning av e-böcker och ljudböcker. Det blir Kungliga biblioteket som ska se till att utlåning av digitala böcker vid folkbiblioteken samordnas.
4 apr 2025 • < 1 min

Kritik mot förslag om ny myndighet – ”biblioteket påverkas kraftigt”
Specialbiblioteket på ArkDes ska flyttas till ett magasin på Nationalmuseum, enligt förslag från regeringens utredare. Mycket skulle gå förlorat om verksamheten flyttas till en administrativ enhet, varnar Lena Biörnstad Wranne, tidigare förstebibliotekarie på ArkDes.
3 apr 2025 • 2 min

Varsel väntar på Norrköpings stadsbibliotek – assistenterna ska bort
Norrköpings stadsbibliotek planerar en kompetensväxling som innebär att biblioteksassistenter måste sluta. Som mest ska 20 personer varslas. "Jag känner mig som en börda", berättar en av dem som berörs.
2 apr 2025 • 2 min
0 kommentarer